Generalną zasadą jest zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnienia w postaci istotnej życiowej potrzeby bytowej, zawodowej czy zdrowotnej. Oznacz to, że wciąż możemy wychodzić
-
do pracy i z pracy oraz tam, gdzie nasza praca tego wymaga (np. po zaopatrzenie)
-
jeśli działamy w ramach wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem czy pomocy potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub innym osobom potrzebującym
-
na zakupy czy wyrzucić śmieci lub wyprowadzić psa, ogólnie: w celu załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.Przemieszczać należy się pojedynczo lub góra w dwie osoby. Wedle strony rządowej obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
UWAGA: oceny zasadności naszego pobytu za zewnątrz dokonywać będzie policja. Należy zatem mieć na uwadze, że w pewnych sytuacjach możemy zostać zapytani przez funkcjonariusza o powód naszej obecności na dworze i zobowiązani będziemy udzielić odpowiedzi. Apelujemy o poddanie się tej procedurze, nie jest to dobry czas na spieranie się z ograniczeniami naszych swobód obywatelskich, wprowadzanymi na podst. ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jeśli chodzi o pracowników dojeżdżających do pracy lub z niej wracających, nie są konieczne żadne zaświadczenia od pracodawcy, wystarczy poinformowanie funkcjonariuszy o celu naszego przemieszczania się.
Środki publicznego transportu zbiorowego będą działać, jednak tylko połowa miejsc w pojeździe może być zajęta. Wchodzi w życie zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. We mszy lub innym obrzędzie, nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób (nie licząc osób sprawujących daną posługę).
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy, w których należy jednak stosować zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników i używania odpowiednich środków dezynfekcji.
Wciąż obowiązują wszystkie wcześniej wprowadzone zakazy, w tym obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających z zagranicy
Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi działaniami.
Jeśli chodzi o spacery, w pewnym stopniu kwalifikują się on do niezbędnych codziennych potrzeb. Wedle strony rządowej
Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.
Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.
Do takiej kategorii można zaliczyć [także] np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).
Jeśli chodzi o nasz teren, dzisiejszy komunikat kozienickiego sanepidu prezentuje się następująco:
Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 24 marca 2020 r.
- liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 96
- liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 7
- liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 1
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 1
UWAGA: zmieniła się formuła podawania informacji w punkcie dotyczącym liczby osób przebywających na kwarantannie i zamiast ogólnej liczby, na którą składały się również osoby przebywające na kwarantannie z rozporządzenia, znajdują się teraz w tym punkcie jedynie osoby skierowane na nią na podstawie decyzji inspektora sanitarnego, czyli takie, które miały kontakt z kimś zakażonym. To jest powodem, dla którego wczoraj widzieliśmy w tym punkcie aż 124 osoby, a dziś jest ich jedynie 7.
Napisz komentarz
Komentarze