Ola i Arek idąc polnymi ścieżkami, drogami szybkiego ruchu i górskimi szlakami poznawali nowe oblicza atrakcji turystycznych oraz nieoszlifowane i mniej znane perełki polskiej turystyki. Polskę przydrożną eksplorowali w blisko 40-stopniowym upale i strugach kilkutygodniowych deszczów. Towarzyszyły im 144 osoby, które na kilka godzin lub dni przyłączyły się do marszu. Wśród nich było 19 osób z PTTK Kozienice, które dojechały do Oli i Arka do Okuninki i przeszły wspólnie z nimi odcinek po Sobiborskim Parku Krajobrazowym.
Pokonali 3322 kilometry spotykając ludzi, których niezwykłe losy zazwyczaj nie mają szans trafić na pierwsze strony gazet. Wsłuchiwali się w często niełatwe historie, którymi rezonują podwórka wiejskich domów i wielkopłytowe mieszkania. Obraz Polski uzupełniali o historie spod muru na białoruskiej granicy czy znad brzegu zatrutej Odry. Wsłuchiwali się w echa wojny w Ukrainie i głosy aktywistów na blokadach wycinki drzew. Śledzili powojenne migracje i ich wpływ na współczesność. Wędrowali nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, zastanawiając się, co dzisiaj znaczy być Polakiem. Co spaja nas w jedną tkankę mimo całej swojej różnorodności.
Na poboczu Polski. Pieszo wzdłuż granic kraju.
Mówi się, że Polska jest jak obwarzanek - najsmaczniejsza na brzegach. Jak wygląda przygraniczna Polska? Zapraszamy w pieszą wędrówkę dookoła naszego kraju, w którą zabiorą nas Ola Synowiec i Arek Winiatorski, czyli Stones on Travel, autorzy książki "Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady" (Wydawnictwo Czarne, 2022), opowiadającej o ich poprzedniej długodystansowej wędrówce.
- 06.06.2024 13:55
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze