14 listopada 2019 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Profilaktyki. Tematem tego dnia była walka z najgroźniejszymi używkami: alkoholem, narkotykami oraz nikotyną.
W ramach obchodów tego dnia, uczniowie klasy pierwszej 5-letniego technikum architektury krajobrazu przygotowali wystawę plakatów profilaktycznych, które sami przedtem wykonali. Głównym punktem Szkolnego Dnia Profilaktyki było przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy pierwszej technikum 4-letniego, kształcących się w zawodach technik ekonomista oraz technik reklamy, pod kierunkiem szkolnej pedagog – pani Anny Wiktorowskiej, wspieranej przez bibliotekarkę – panią Paulinę Kopczyńską. Przedstawienie wokalnie uświetnił chór szkolny pod opieką pani Barbary Kaczmarczyk.
Przedstawienie miało formę rozprawy sądowej, w której oskarżonymi były trzy najczęstsze źródła nałogów: alkohol, narkotyki oraz nikotyna. Celem przedstawienia było przekonanie uczniów naszej szkoły, że zażywanie substancji psychoaktywnych jest wysoce szkodliwe, a wręcz śmiercionośne dla społeczeństwa i używki są zagrożeniem zwłaszcza dla ludzi młodych, niedojrzałych, nieświadomych grożącego im niebezpieczeństwa.
Przedstawienie obejrzeli również zaproszeni wcześniej goście: Dyrektor Sądu Rejonowego w Grójcu - pani Joanna Curyło; kurator sądowy Sądu Rejonowego w Grójcu, pani Urszula Kisiel; przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Grójcu – kom. Agnieszka Wójcik oraz sierż. sztab. Paweł Krawczyk; przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grójcu – pani Bożena Janus, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi – pani Marzena Tomaszewska i przedstawiciele Aresztu Śledczego w Grójcu – kap. Arkadiusz Wencel oraz star. szereg. Paulina Brzozowska, którym towarzyszył osadzony w grójeckim areszcie pan Piotr.
Po zakończeniu spektaklu miało miejsce niezwykłe spotkanie uczniów z panem Piotrem, który opowiedział jak wygląda jego życie po kilkunastu latach pobytu w więzieniu. Szczere wyznania zrobiły niemal piorunujące wrażenie na młodzieży, która w milczeniu słuchała opowieści osadzonego. Pan Piotr wyjaśnił, jak używki wpłynęły na wybory i decyzje, jakie podejmował w młodości i przestrzegł słuchaczy przed podejmowaniem działań pod wpływem substancji psychoaktywnych lub presji kolegów. Dla nowowiejskiej młodzieży była to swoista lekcja życia i opowieść o tym, jak uczyć się na cudzych błędach, by samemu ich uniknąć.
(materiał - zdjęcia oraz tekst - nadesłany)
Napisz komentarz
Komentarze