Co działa tu inaczej? Cóż, o ile większość działań charytatywnych polega na zbieraniu pieniędzy bądź jakiegoś rodzaju artykułów (spożywczych, odzieżowych…) do ogólnej puli, z której następnie są one rozdzielane wśród beneficjentów, o tyle Szlachetna Paczka jest pośrednikiem między konkretną osobą lub rodziną i równie konkretnym darczyńcą. Co więcej: przygotowywana przez darczyńcę paczka dopasowana jest do potrzeb odbiorcy, określonych przez niego samego podczas spotkań z wolontariuszami.
Mądra pomoc
Skąd wolontariusze wiedzą komu i jak pomóc? Jak tłumaczy nam Mateusz:
- Beneficjenci mogą być zgłaszani przez każdego. Przez rodzinę, sąsiadów, osobę postronną, nawet przez samego wolontariusza czy przez pracowników opieki społecznej. Wszystkie HR (historie rodzin) trafiają do lidera rejonu... W tym miejscu dziękujemy pracownikom MOPSu, którzy bardzo się zaangażowali, typując dla nas rodziny, które spełniają wymogi Szlachetnej Paczki. Zależy nam na mądrej pomocy, trafiającej do tych, którzy faktycznie jej potrzebują i na nią zasługują, chcących zrobić coś ze swoją sytuacja życiową. Główne kryteria to dochód i postawa.
Pierwszym krokiem po zgłoszeniu są odwiedziny wolontariuszy w domu beneficjenta. To w tym momencie dana osoba lub rodzina deklaruje swoją chęć skorzystania z pomocy i określa swoje potrzeby. Pomaga jej w tym wolontariusz, którego zadaniem jest z kolei rozpoznanie sytuacji rodziny, jej postawy oraz najważniejszych potrzeb, na koniec wreszcie podjęcie decyzji, czy uważa za zasadne włączenie jej do projektu Szlachetnej Paczki. To nawiązanie i utrzymanie kontaktu jest w Szlachetnej Paczce bardzo ważne.
- Rozmowy mogą trwać godzinę, dwie, trzy, zależy. Nawet jeśli jest duża rodzina, to i tak staramy się porozmawiać z każdym jej członkiem, dotyczy to też dzieci.
Jak opowiada nam Mateusz, większość rodzin jest chętna do współpracy i wdzięczna, w odpowiedzi na nasze pytanie potwierdza jednak, że zdarzają się również beneficjenci trudni: roszczeniowi z jednej strony oraz wstydzący się przyjąć pomoc z drugiej. Tym pierwszym wolontariusz musi dać do zrozumienia, że celem Szlachetnej Paczki jest pomoc potrzebującym i chcącym coś zmienić w swoim życiu. Z drugą grupą jest trudniej, bieda jest milcząca. Osoby w szczególnie trudnej sytuacji często wstydzą się przyjąć pomoc, nawet jeśli bardzo jej potrzebują, a ich problemy są wynikiem choroby lub zdarzeń losowych.
Każdy daje swoje 100%
Wszyscy wolontariusze są do swojej pracy przygotowani, przeszli w tym celu specjalne przeszkolenie. Jeśli chodzi o przydział zadań, nikt nikomu niczego nie narzuca. Obowiązująca w szlachetnej paczce zasada „każdy daje swoje 100%” oznacza 100% zaangażowania w granicach możliwości zadeklarowanych przez samego wolontariusza. Kto może, odwiedzi cztery rodziny. Ten kto nie może poświęcić na wolontariat aż tyle czasu, wybiera mniejszą liczbę podopiecznych. Priorytetem jest nie ilość, a jakość kontaktu z beneficjentami. Oprócz zasadniczego kryterium dochodowego (500 zł na osobę w wypadku rodziny, 600 zł dla osoby samotnej) o wszystkim decyduje tu bowiem zrozumienie, zaufanie i osobisty kontakt, a nie zaznaczenie właściwych okienek w formularzu.
Jak zostać darczyńcą?
Aby znaleźć osoby, którym chcecie Państwo pomóc, należy zacząć od strony szlachetnapaczka.pl i kliknąć odsyłacz Wybieram rodzinę. Dalej możemy wybrać lokalizację, a następnie rodzinę, której sytuacja będzie zwięźle, acz rzeczowo opisana. Wskazane są zawsze 3 kluczowe potrzeby, które wybierając daną rodzinę zobowiążecie się Państwo spełnić, a także pozostałe potrzeby (w tym niematerialne, np. rehabilitacja) oraz ”szczególne upominki”.
Wszystko oprócz 3 potrzeb kluczowych jest opcjonalne, warto jednak pamiętać, że chodzi o miły gest upominek. Który jest spełnianiem marzeń jest więc bardzo na miejscu!
Po wybraniu rodziny i zostawieniu przez Państwa danych, skontaktuje się z Wami prowadzący daną rodzinę wolontariusz, który pomoże we wszystkim, pośrednicząc przez cały czas między Wami a beneficjentem, dla którego przez cały czas będziecie Państwo pozostawać anonimowi, co działa również w druga stronę. Istnieje możliwość spotkania się podczas finału (7-8 grudnia), jest ona jednak zależna od obopólnej chęci stron.
Paczki będą przyjmowane w dniach 6-8 grudnia, kiedy to nastąpi finał Szlachetnej Paczki potocznie zwanym Weekendem Cudów. Serdecznie zachęcamy Państwa do dołożenia swojej cegiełki do tej wyjątkowej inicjatywy! |
|
Napisz komentarz
Komentarze