Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 16:32
Przeczytaj!
Reklama

Międzypokoleniowy most tradycji - pokłosie

We wtorek 15 października w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice odbyło się podsumowanie prowadzonego tam od czerwca projektu Międzypokoleniowy Most Tradycji, który w całości sfinansowany został przez Fundację Enea w ramach programu grantowego „Potęga PoMocy”.
Międzypokoleniowy most tradycji - pokłosie

Dużo mówiło się u nas ostatnio o mostach, a raczej o moście, którym za kilka lat spodziewamy się przejeżdżać przez Wisłę. Mało komu z mówiących udawało się przy tym uniknąć pokusy odniesienia się do symboliki tego elementu infrastruktury, ponieważ od dawien dawna działa ona na naszą wyobraźnię bardzo mocno, a  jest przy tym w dodatku bardzo budująca i pozytywna. Most łączy, spaja i ułatwia spotkania. Jakie mosty budowano w ostatnich miesiącach w bibliotece?

 

Nazwa projektu - „Międzypokoleniowy most tradycji” - mówi wiele, ponieważ wskazuje zarówno na to, komu potrzebne jest połączenie, jak i to, jakimi środkami można je osiągnąć. W coraz szybciej zmieniającym się świecie przepaść między pokoleniami, nad którą ubolewano przecież zawsze, wydaje się rosnąć w tempie wykładniczym. Coraz mniej jest między seniorami i młodym pokoleniem wspólnoty doświadczeń, tematów do rozmowy, zwykłego wzajemnego zrozumienia… co może te oddalające się od siebie brzegi połączyć? Wspólna dla wszystkich tradycja i jej odkrywanie oraz pielęgnacja.

 

Brzmi to nawet ładnie i górnolotnie, ale jak to zrobić w praktyce? Cóż, bibliotekarki z Filii nr 1 zakasały po prostu rękawy i postarawszy się najpierw o niezbędne fundusze, zaprosiły seniorów i dzieci do wspólnej pracy w ramach warsztatów podzielonych na bloki tematyczne.

 

W ramach bloku zajęć artystycznych, uczestnicy wykonywali różnorodne prace, za każdym razem korzystając z innej techniki. Były zatem okolicznościowe kartki wykonane metodą iris folding, ozdobne pudełka na prezenty czy biżuterię, obrazy na szkle oraz motanki, czyli wykonywane bez użycia jakichkolwiek ostrych narzędzi, jedynie metodą darcia i wiązania, lalki, którym tradycyjnie przypisywano przypisywano magiczne moce i takowe zastosowania.

 

O ile prace artystyczne należały do tych, w których to starsi zajmowali na starcie lepszą pozycję i służyli pomocą młodszym, o tyle podczas warsztatów graficznych młodsi mieli znakomita okazję by się, dzięki swemu obyciu z komputerami, zrewanżować. A efekty? Cóż, Filia nr 1 ma wreszcie widoczny z daleka duży szyld, który informuje dumnie, że w tym dość słabo wyeksponowanym zakątku mieści się BIBLIOTEKA, oraz baner, którym będzie mogła zwracać na siebie uwagę podczas imprez. Jedno i drugie zaprojektowane zostało przez uczestników warsztatów i sfinansowane ze środków projektu.

 

Ostatnie ze spotkań, zorganizowane tuż przed podsumowaniem projektu, poświęcone zostało tworzeniu bardziej i mniej tradycyjnych kulinariów, które uświetniły wtorkowy wernisaż, podczas którego obejrzeć można było wszystkie stworzone w ramach projektu prace. W ramach tego ostatniego spotkania pani Barbara Arendarska przypomniała założenia projektu i jego przebieg oraz podziękowała wszystkim, tj, seniorom, dzieciom, ich rodzicom oraz obecnym wolontariuszkom z Fundacji Enea – które obdarowane zostały przy okazji wykonanymi przez uczestników projektu pracami - za udział i zaangażowanie.

 

Jeśli wolno nam w tym ostatnim akapicie pokusić się o recenzję kulinariów, którymi hojnie częstowano wszystkich obecnych, w tym naturalnie przedstawicieli mediów, ujmiemy to tak: gdyby mosty budowane były z tego rodzaju specjałów, kursowalibyśmy nimi nieustannie w obie strony pod byle pretekstem. Bo budująca je tradycja okazuje się mieć tyle smaków i barw, że naprawdę szkoda byłoby coś przegapić.

 

P.S. Jeśli nie dane było Państwu kosztować dotąd rolady z ziemniakami, w celu uzyskania bezcennego przepisu sugerujemy odwiedziny w bibliotece, wypożyczenie dobrej książki i uśmiechnięcie się do pań bibliotekarek.

 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Zdzisław S.Treść komentarza: Czy możecie wydrukować dokładną recepturę okowity z buraków. Jestem zainteresowany starymi smakami , chciałbym odtworzyć taką wódkę . Mogła by być atrakcją Kozienic jako np. Rychtterówka . Pozdrowienia dla pana Marka i całej Redakcji .Czekam na przepis w następnym numerze .Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:58Źródło komentarza: OKO 9/515Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 9.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 9.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...
Reklama
Reklama