Bitwa pod Zwoleniem, w czasie której 15 czerwca 1946 roku doszło do starcia oddziałów „Zagończyka” z wojskami sowieckimi zaliczana jest do największych bitew w Polsce po 1945 roku. Od czterech lat upowszechniana jest o niej wiedza oraz oddawany hołd jej polskim uczestnikom.
W tym roku uroczystości zostały ograniczone panującą pandemią koronawirusa, stąd między innymi cztery różne konkursy prowadzone były w sposób wirtualny. Ich podsumowanie i wręczenie nagród miało miejsce w niedzielę 14 czerwca, ale zanim to nastąpiło, na zwoleńskim cmentarzu pod pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele władzy państwowej - wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i posłowie Ziemi Radomskiej - Anna Kwiecień, Dariusz Bąk, Andrzej Kosztowniak i Marek Suski - Przewodniczący Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, a także delegacje leśników, władz samorządowych powiatu i gminy Zwoleń.
Dalsza część uroczystości odbywała się w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i była transmitowana on-line. Mszę świętą odprawił i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Bernard Kasprzycki, po niej odczytany został list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, od wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza, przemawiał także poseł Marek Suski.
Historię Bitwy pod Zwoleniem przybliżył w swoim wystąpieniu profesor Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury IPN, a także film w reżyserii Przemysława Bednarczyka.
O bitwie i jej bohaterach mówił też Dariusz Krawczyk, wnuk legendarnego porucznika Tadeusza Krawczyka, który zginął w czasie starcia.
W części artystycznej wystąpił zespól ZHR „Ryngraf” oraz zespół „Lustro”.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa "Bić się do końca", a niebawem ukaże się jeszcze broszura poświęcona „Bitwie pod Zwoleniem”.
Honorowy patronat nad tegorocznymi uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia byli: Enea Wytwarzanie, IPN, ZHR, Stowarzyszenie Pro-Impuls oraz parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.
Fot. ZHR
Na cmentarzu składane były wiązanki kwiatów
Historie bitwy przybliżył profesor Marek Wierzbicki
Zespół „Ryngraf”
Nagrody zwycięzcom konkursów wręczała druhna Lidia Wierzbicka
Zespół „Lustro” po raz pierwszy wystąpił w kościele
Uroczystości były transmitowane on-line
O bitwie i jej bohaterach mówił Dariusz Krawczyk, wnuk legendarnego porucznika Tadeusza Krawczyka
Napisz komentarz
Komentarze