Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. W tym dniu światowe instytucje, niosące pomoc osobom z autyzmem, szerzą wiedzę o autyzmie oraz zwracają uwagę społeczeństw całego świata na dyskryminację i niezrozumienie z jakimi spotykają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Wieczorem, 2 kwietnia, 750 miast w 90 krajach na siedmiu kontynentach włącza się w globalną akcję, zmieniając iluminację swoich najbardziej charakterystycznych budowli na kolor niebieski.
Od czterech lat, wyrażając solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem, przez Grójec przechodzi Niebieski Marsz dla Autyzmu. W poniedziałkowym marszu uczestniczyli wspólnie uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu wraz z rodzicami i nauczycielami oraz uczniowie pozostałych grójeckich szkół podstawowych, a także wychowankowie prawie wszystkich grójeckich przedszkoli.
W prawie pięciusetosobowej grupie, ubrani w niebieskie koszulki, trzymając w rękach niebieskie flagi i balony w eskorcie policji i wolontariuszy z liceum im. Piotra Skargi, ruszyliśmy ulicami Grójca, aby zwrócić uwagę mieszkańców i włodarzy miasta na sytuację osób dotkniętych autyzmem.
Przy dźwiękach muzyki oraz informacji dotyczących objawów i sposobów pomocy osobom z autyzmem, niebieski marsz dotarł przed budynek Urzędu Gminy i Miasta w Grójcu. Tam przywitali nas pracownicy urzędu ubrani w niebieskie koszulki: burmistrz Jacek Stolarski oraz jego zastępca Karol Biedrzycki. Po odczytaniu przez wiceburmistrza informacji dotyczących autyzmu oraz fragmentów pamiętników osoby z autyzmem przeszliśmy przed budynek Starostwa Powiatowego w Grójcu. Tam przywitali nas: starosta Marek Ścisłowski, naczelnik Wydz. Edukacji – Barbara Orłowska, sekretarz Sylwia Pietrasiewicz oraz skarbnik Agnieszka Bilska wraz z gronem pracowników urzędu, którzy na znak wsparcia i solidarności założyli również niebieskie koszulki.
Starosta Marek Ścisłowski przeczytał kolejny fragment pamiętników mówiących w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają to, co nas otacza. Następnie, wraz z pracownikami Starostwa, wypuścił w powietrze niebieskie balony, które zabrały ze sobą dobre myśli dla osób z autyzmem.
Czwarty marsz za nami. Na następne przyjdzie czas w kolejnych latach. Mamy nadzieję, że nie zabraknie w nim tych wszystkich, którzy byli z nami przez te cztery ostatnie edycje.
Napisz komentarz
Komentarze