W polskiej ilustracji dziecięcej Jan Marcin Szancer to człowiek-instytucja, znany wszystkim, którzy wychowali się na wierszach Tuwima i Brzechwy, zaczytywali się w przygodach Pana Kleksa czy dorastali wraz z bohaterami baśni Andersena. Chociaż rysownik znany jest przede wszystkim z wielobarwnych ilustracji utrzymanych w baśniowym klimacie, to jego biografia, naznaczona dwiema wojnami światowymi i antyżydowskimi represjami, daleka jest od bajkowej historii.
Zapraszamy naszych gości do świata Szancera: najpierw małego Jasia, który dopiero uczy się rysować, następnie starszego Janka, stawiającego pierwsze kroki na drodze swojej ilustratorskiej kariery, wreszcie szacownego pana Jana, który – mimo trudnych doświadczeń – nawet jako dorosły nie stracił dziecięcej wyobraźni.
Oprócz kilkudziesięciu najważniejszych i najpiękniejszych spośród tysięcy rysunków Jana Marcina Szancera, na wystawie znajdują się także instalacje przygotowane specjalnie na potrzeby ekspozycji: lokomotywa z gwizdkiem, czy ściana niewidocznych strachów! Dzięki takiej scenografii zwiedzający mogą poczuć się jak bohaterowie bajki, opartej na istotnych wydarzeniach z życia rysownika i wraz z nim ćwiczyć swoją wyobraźnię.
Wystawa została przygotowana przez Żydowskie Muzeum Galicja. W kozienickim muzeum prezentowana będzie do 30 marca 2025 r.
Reklama
Wernisaż wystawy „Szancer, wyobraź sobie!”
Wernisaż wystawy „Szancer, wyobraź sobie!” będzie mieć miejsce w kozienickim muzeum 24 stycznia o godz. 17.00. Ekspozycja prezentuje twórczość wybitnego polsko-żydowskiego ilustratora, Jana Marcina Szancera, na którego rysunkach wychowały się pokolenia dzieci i młodzieży.
- 18.01.2025 10:49
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze