Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 kwietnia 2025 02:05
Przeczytaj!
Reklama

Minerały i skały ozdobne w muzeum

W piątek 11 kwietnia o godz. 16.00 będzie mieć miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Minerały i skały ozdobne Polski”, na której zaprezentowane zostaną interesujące eksponaty z kolekcji Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Ekspozycja ma na celu przybliżenie zwiedzającym wiedzy o kamieniach ozdobnych występujących na terenie naszego kraju. Na podstawie odpowiednio dobranych okazów przedstawione zostały zagadnienia związane z historią górnictwa, poszukiwaniem, wydobyciem, kolekcjonowaniem oraz współczesnym zastosowaniem.
Minerały i skały ozdobne w muzeum

Wystawa podzielona jest na kilka bloków tematycznych. Pierwszy z nich dotyczy wiadomości ogólnych na temat minerałów i skał. W dalszej części przedstawiona została historia wydobycia surowców mineralnych na terenie Polski. Pierwszym surowcem pozyskiwanym na terenie naszego kraju był krzemień, służący do wyrobu narzędzi. Kolejny blok tematyczny dotyczy poszczególnych grup minerałów najczęściej występujących na terenie Polski. W skład bardzo licznej grupy krzemionki wchodzą różne odmiany barwne kwarcu (m.in. fioletowy ametyst, żółty cytryn, czarny morion i bezbarwny kryształ górski), chalcedonu (agat, karneol), opal oraz skały krzemionkowe (krzemień, jaspis). W tej części wystawy podano informacje o właściwościach prezentowanych minerałów oraz ich zastosowaniu. Na zakończenie przedstawione zostały najsłynniejsze polskie stanowiska mineralogiczne (najwięcej minerałów szlachetnych i ozdobnych można znaleźć na Dolnym Śląsku, a dokładniej w Sudetach).

Warto dodać, że fascynacja kamieniem sięga czasów prehistorycznych, kiedy to w epoce kamiennej obrabiane były fragmenty krzemieni, z których potem tworzono narzędzia. Człowiek od zawsze zwracał uwagę na piękno minerałów i skał, jednocześnie starając się je wykorzystać do własnych celów. Wraz z rozwojem ludzkości kamień zaczął przyjmować inne znaczenie. Z funkcji użytkowej, zyskał rolę kulturową oraz dekoracyjną. W neolicie narzędzia używane były w obrzędach religijnych. Minerałom i skałom często przypisywano właściwości magiczne, dlatego tworzono z nich różnego typu amulety.



 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anonimTreść komentarza: NO to ciekaweData dodania komentarza: 4.03.2025, 21:53Źródło komentarza: GRABÓW NAD PILICĄ: SZKOŁA NIEWESOŁA I RADA NIERADAAutor komentarza: Zdzisław S.Treść komentarza: Czy możecie wydrukować dokładną recepturę okowity z buraków. Jestem zainteresowany starymi smakami , chciałbym odtworzyć taką wódkę . Mogła by być atrakcją Kozienic jako np. Rychtterówka . Pozdrowienia dla pana Marka i całej Redakcji .Czekam na przepis w następnym numerze .Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:58Źródło komentarza: OKO 9/515Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 9.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 9.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?
Reklama
Reklama