Pomagamy Urzędowi...
Prawo do petycji jako prawo jednostki (prawo człowieka) jest gwarantowane w art. 63 Konstytucji RP. Uznawane jest za powszechny i mało sformalizowany sposób ochrony interesu indywidualnego lub grupowego.
Petycje są formą bezpośredniego uczestnictwa obywateli w procesie sprawowania władzy (także na poziomie samorządu terytorialnego). W ramach petycji obywatele indywidualnie lub zbiorowo mogą zgłaszać prośby, wnioski lub propozycje odnoszące się do wszelkich spraw związanych z życiem publicznym. Z całą pewnością, w gronie tych spraw znajduje się projekt nowych obwodów szkolnych opracowany przez Urząd Miejski w Kozienicach.
Zgodnie z ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2014 r. poz. 1195, z 2016 r. poz. 1579) złożenie petycji nakłada na władze publiczne (m.in. organy samorządowe) obowiązek rozpatrzenia sprawy i udzielenia odpowiedzi podmiotowi składającemu petycję.
Petycja może być złożona przez osobę fizyczną, osobę prawną, jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną lub grupę tych podmiotów, zwaną dalej "podmiotem wnoszącym petycję", do organu władzy publicznej, a także do organizacji lub instytucji społecznej w związku z wykonywanymi przez nią zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej (art. 2 ustawy).
Petycja może być złożona w interesie:
1) publicznym;
2) podmiotu wnoszącego petycję;
3) podmiotu trzeciego, za jego zgodą.
Przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególności, zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji.
Na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego niezwłocznie zamieszcza się informację zawierającą odwzorowanie cyfrowe (skan) petycji, datę jej złożenia oraz – w przypadku wyrażenia zgody, o której mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o petycjach – imię i nazwisko albo nazwę podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu, w interesie którego petycja jest składana.
Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia (art. 10 ust. 1 ustawy). Użyte w przepisie sformułowanie „bez zbędnej zwłoki” oznacza zakaz nieuzasadnionego przedłużania postępowania oraz obowiązek prowadzenia go w taki sposób, aby załatwienie sprawy nastąpiło w najkrótszym możliwym terminie.
W omawianym przypadku ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe zakłada, że rada gminy (czyli również Rada Miejska w Kozienicach) w terminie do 31 marca 2017 r. podejmie uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Oznacza, to że propozycje mieszkańców zawarte w petycjach, składanych w sprawie nowych obwodów szkolnych, powinny zostać rozpatrzone (uwzględnione lub nie) przez władze gminy najpóźniej w tym właśnie terminie, tj. do 31 marca 2017 r.
Redakcja
TUTAJ LINK DO USTAWY O PETYCJACH
Grafika ze strony: https://www.rpo.gov.pl/pl
Napisz komentarz
Komentarze