Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 13:55
Przeczytaj!
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

PODZIELIĆ SIĘ ENERGIĄ PRZYRODNICZĄ - „ZIELONE OBLICZE ELEKTROWNI KOZIENICE” W ZS NR 1 W KOZIENICACH

Wczoraj, w czwartek 19 kwietnia, uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach mieli okazję wziąć udział w uroczystym otwarciu wystawy „Zielone oblicze Elektrowni Kozienice” oraz mogli wysłuchać ciekawego wykładu Jacka Tobora, autora prezentowanych na wystawie zdjęć.
PODZIELIĆ SIĘ ENERGIĄ PRZYRODNICZĄ - „ZIELONE OBLICZE ELEKTROWNI KOZIENICE” W ZS NR 1 W KOZIENICACH

Jacka Tabora przedstawiać naszym Czytelnikom chyba nie trzeba, ponieważ ten obdarzony niecodziennym talentem gawędziarsko-oratorskim przyrodnik związany z Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym pojawia się podczas relacjonowanych przez nas imprez bardzo często, niestrudzenie propagując wiedzę na temat bliskiego nam, a często słabo poznanego środowiska naturalnego - w UTW, podczas imprez organizowanych i współorganizowanych przez Eneę, nawet podczas Dnia Energetyka. Tego dnia, poprzedzony wprowadzeniem pełniącego w Enei funkcje rzecznika Piotra Kutkowskiego, opowiadał uczniom ZS nr 1 o swoistym paradoksie, jakim jest obserwowany od kilku lat przez przyrodników rozkwit flory i fauny na terenie elektrowni i terenie bezpośrednio z nim sąsiadującym. Paradoksie, bo stereotypowo postrzegany tak duże zakłady jako wyłącznie zagrożenie dla środowiska, przyroda posiada jednak duże zdolności adaptacyjne i dla wielu gatunków to właśnie warunki stworzone przez człowieka jako skutek uboczny zagospodarowania dużego terenu dla celów energetyki okazały się odpowiednie, komfortowe i zachęcające do osiedlenia się.


Liczba występujących na terenie elektrowni gatunków roślin i zwierząt skatalogowanych przez przyrodników jest imponująca - tym bardziej, że wiele z nich to gatunki rzadkie. Czasem na tyle, że - jak w wypadku gniewosza plamistego - przyrodnicy zobowiązani są do otrzymywania dokładnych lokalizacji ich występowania w tajemnicy, by nie narażać populacji na niepokojenie przez ludzi. Sam rozległy teren elektrowni stanowi, jak się okazuje, to dla wielu zwierząt środowiska atrakcyjne między innymi dlatego, że choć został przez człowieka z natury wyraźnie wyodrębniony, to w wielu miejscach jest jednocześnie przez niego rzadko odwiedzany. Tu mamy kolejny paradoks: na obszarze postrzeganym jako przekształcony i sztuczny, zwierzęta mogą być de facto mniej narażone na niepokojenie przez człowieka, niż na ogólnie dostępnych terenach leśnych, które tradycyjnie uważamy za te dla zwierząt najlepsze, bo “naturalne”.

 

Ja jestem codziennie zaskakiwany bogactwem przyrodniczym tego terenu i chciałbym się podzielić tymi bodźcami, tą dobrą, pozytywną energią, nie tylko elektryczną, ale również przyrodniczą, którą znajdujemy na terenie Elektrowni Kozienice. - wyjaśniał intencje stojące za przygotowaniem wystawy Jacek Tabor.

Plansze, które można było podczas wystawy oglądać, są barwne i przygotowane tak, żeby na każdej z nich można było stwierdzić, że zdjęcia faktycznie zostały wykonane na terenie kozienickiej elektrowni, stanowią dokumentację niezwykłego współistnienia nowoczesnej struktury energetycznej i dzikiej przyrody, a przy okazji są - jeśli wolno nam zawrzeć tu swoją opinie - po prostu bardzo ładne. Bioróżnorodność, z jaką można zetknąć się na terenie elektrowni, zachęca do prowadzenia nad nią dalszych badań i jednocześnie napawa nadzieją, że harmonijne współistnienie człowieka i natury, której jesteśmy częścią, jest możliwe, będąc jedynie kwestią wiedzy i dobrej woli.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Zdzisław S.Treść komentarza: Czy możecie wydrukować dokładną recepturę okowity z buraków. Jestem zainteresowany starymi smakami , chciałbym odtworzyć taką wódkę . Mogła by być atrakcją Kozienic jako np. Rychtterówka . Pozdrowienia dla pana Marka i całej Redakcji .Czekam na przepis w następnym numerze .Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:58Źródło komentarza: OKO 9/515Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 9.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 9.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...
Reklama
Reklama