„Noc Sów” to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne organizowane w całej Polsce, poświęcone tajemniczym ptakom, które mimo iż od dawna gnieżdżą się w pobliżu ludzkich zabudowań, zawsze były dla ludzi zwierzętami o tajemniczej naturze i niezwykłych zwyczajach. Cichy i lekki lot sów, które pojawiają się nagle i szybko znikają w mroku, ich głos, często kojarzony z demonicznym śmiechem i nawoływaniem diabła szukającego ludzkich dusz, a także wygląd zewnętrzny, zwłaszcza duże oczy o przeszywającym spojrzeniu – wszystko to budziło w człowieku lęk.
Na świecie żyje około 200 gatunków sów i wciąż są odkrywane nowe. W Polsce obecnie gniazduje 10 gatunków. Sowy prowadzą terytorialny tryb życia, aktywne są głównie nocą, dzień przesypiają w ukryciu. Doskonały wzrok, zdolność przestrzennego widzenia, cichy lot dzięki specjalnej budowie piór oraz szlara i asymetryczne małżowiny uszne umożliwiają bardzo dokładne namierzanie ofiary. To wszystko czyni z sów doskonałych nocnych drapieżników.
Marcowe noce to bardzo dynamiczny okres w roku dla większości naszych sów. W tym czasie odbywają się sowie gody, dzięki czemu łatwiej usłyszeć pohukiwania nawołujących się osobników.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie, na którym będzie można poznać sylwetki naszych sów, różne środowiska w których żyją i przekonać się, że sowy nie są jednorodną grupą ptaków. Choć wiele o sowach już wiemy, wciąż jeszcze mają przed nami wiele tajemnic.
Podczas spotkania będzie można zobaczyć zdjęcia sów zrobione przez profesjonalnego fotografa Artura Tabora oraz wysłuchać jego interesujących historii z prac w terenie.
Spotkanie poprowadzi Jolanta Tabor z Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Kilka ciekawostek o sowach:
- Nie wszystkie sowy polują w nocy. 3% gatunków przystosowanych jest do dziennego trybu życia, 22% to gatunki częściowo aktywne w dzień i o zmierzchu a 69% gatunków sów na świecie prowadzi tylko nocny tryb życia.
- Sowie oczy są blisko 2,2 razy większe od oczu ptaków o podobnych rozmiarach. Płomykówka ma lepszy wzrok od człowieka o blisko 35 razy.
- Słuch płomykówki jest 10 razy czulszy od ludzkiego ucha. Jest najdoskonalszym nocnym łowcą wśród sów, który posługuje się wyłącznie zmysłem słuchu.
- Sowy mogą tworzyć kolonie. Pomimo, iż w sezonie lęgowym sowy są typowo terytorialnymi drapieżnikami to poza sezonem mogą łączyć się w duże grupy i wspólnie koczować. Takie zachowanie jest często spotykane u uszatek, które w liczbie kilkudziesięciu osobników są w stanie obsiąść jedno drzewo zimową porą;Sowy są drapieżnikami, polują zatem i na siebie nawzajem.
- Ubarwienie sów ma związek z zajmowanym siedliskiem. U sów związanych z gęstymi lasami dominują barwy brązowe.
Napisz komentarz
Komentarze