Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 22:46
Przeczytaj!
Reklama

ŚRÓDPUSZCZAŃSKA ARKADIA?

Mówi się, że piękno tkwi w oku patrzącego. Trudno polemizować z trafnością tego spostrzeżenia, a jednak w praktyce nie czujemy się z tego powodu na ogół - i na szczęście! - zwolnieni z troski o to, by nasze otoczenie stawało się dzięki nam coraz piękniejsze, ciekawsze i bardziej inspirujące. Pewne rzeczy i miejsca uznajemy za obiektywnie piękne, ciekawe i wartościowe, warto zatem je znać choćby po to, by móc dzielić się nim z innymi - a o cóż bardziej oczywistego mógłby ktoś nas w tym wymiarze zapytać, jeśli nie o miejsce, w którym mieszkamy?
ŚRÓDPUSZCZAŃSKA ARKADIA?

 

Niezależnie od tego, na ile trafny wydaje nam się slogan o Kozienicach “idealnych na szczęście” i czy na zmiany w ich wyglądzie patrzymy z entuzjazmem, obojętnością czy niesmakiem, wszyscy chyba zgadzamy się, że jest to miasto z historią dość ciekawą, położone w okolicznościach przyrody całkiem malowniczych i oferujące swoim mieszkańcom i gościom przynajmniej kilka atrakcji niecodziennych, zapadających w pamięć, cieszących oko i intrygujących. Odwołując się do doświadczeń własnych: gdy temat zejdzie na osobliwości lokalne, ulubionym zagajenie niżej podpisanego jest napomnienie “A wiecie, u nas mamy w parku pomnik mostu”. Reakcją jest zazwyczaj “Jak to… mostu?”, co stanowi wspaniały punkt wyjściowy do opowieści zaczynającej się np. tak: “No cóż, cofnijmy się do wieku XV. Otóż, gdy król Władysław II Jagiełło…”.

 

Nie zawsze potrafimy trafić od razu w sedno i zaintrygować, zresztą perspektywa tubylca zawsze będzie inna niż głodnego nowych doświadczeń turysty. Niedocenianie tego, co własne i dobrze znane, jest chyba naszą przypadłością narodową, toteż warto spróbować czasem spojrzeć na to, co u siebie mamy, oczyma tego drugiego. A może być przecież i tak, że to właśnie ty, drogi Czytelniku tego artykułu, jesteś tym przybyszem, który niedawno się u nas osiedlił, właśnie spędza tu urlop lub zawitał do Kozienic z innego powodu. Masz może chwilkę czasu i ochotę na spacer?

 

Jeśli tak, naszą sugestią będzie, by zacząć od serca Kozienic, czyli zespołu pałacowo-parkowego. Piękna ta nazwa rzadko jest przez lokalsów używana, lepiej zatem uczynisz, pytając o drogę do Urzędu Miejskiego - tę każdy wskaże Ci na pewno. Zbliżając się do celu miniesz kościół p.w. Świętego Krzyża, którego teren sąsiaduje z terenem Ogródka Jordanowskiego. Bardzo możliwe, że usłyszysz w tym momencie pokrzykiwania i śmiech dzieci, bo ogródek rzadko bywa pusty. Dzięki energii i pomysłom jego animatorów dzieje się tam bardzo dużo i bardzo często, jeśli więc masz szczęście zwiedzać miasto w towarzystwie dzieci... przygotuj się na dłuższe posiedzenie, bo prawdopodobnie nie pozwolą Ci szybko odejść!

 

Tymczasem tuż obok, w sumie widoczna już z terenu ogródka, czeka pierwsza atrakcja: rozległy, rozpostarty na ogrodzeniu zespołu pałacowo-parkowego baner prezentujący bogatą historię naszego miasta. Ten przygotowany przez Stowarzyszenie Przystanek Inicjatywa i zawieszony jesienią zeszłego roku imponujący obiekt stanowi świetną okazję do zorientowania się, jakich historycznych atrakcji można się na terenie miasta i przyległości spodziewać. Syntetyczne ujęcie historii, ciekawe opracowanie wizualne i przede wszystkim fakt, że wiele ze wspomnianych na banerze atrakcji znajduje się w odległości krótkiego od niego spaceru czynią go - naszym zdaniem - świetnym punktem wyjścia do dalszych eksploracji. Baner doczeka się na jesieni kontynuacji, przygotowywane jest już jego drugie skrzydło, wspomniane zaś eksploracje zacząć warto od Muzeum Regionalnego im. prof. Tomasza Mikockiego, gdzie obejrzeć można ciekawe ekspozycje, zarówno czasowe jak i stałe, a kadra muzealników z przyjemnością odpowie na każde pytanie odwiedzających, zainteresowanych nabyciem lub pogłębieniem wiedzy o kulisach historii naszego śródpuszczańskiego miasteczka.

A dalej… dalej szczerze życzymy sprzyjającej pogody, ponieważ doda ona z pewnością jakieś +50 pkt fajności doświadczeniu zwiedzania zespołu pałacowo-parkowego. Wśród dostępnych tam atrakcji wymienić trzeba wspomniany wcześniej pomnik mostu pontonowego zbudowanego w naszych okolicach przez mistrza Jarosława na użytek zmierzających pod Grunwald wojsk polsko-litewskich czy grobowiec Iwana Iwanowicza Dehna, rosyjskiego generała, którego postać i właściwa forma jej upamiętnienie były w Kozienicach swego czasu przedmiotem długiej i ciekawej publicznej dyskusji, której forum było wówczas - między innymi - nasze czasopismo. Poniżej przedrukowujemy ciekawą fotografię z archiwum T. Banaszczyka, którą wówczas znaleźć można było na pierwszej stronie numeru z 19 stycznia 2006. Wygląda na to, że i OKO miało swego czasu swój mały udział w kształtowaniu świadomości historycznej kozieniczan i pewien - pozwolimy sobie napisać górnolotnie - wkład kulturotwórczy!

No właśnie: przy okazji redakcyjnego remanentu otworzyliśmy ostatnio nasze archiwa, w których - okazuje się - spoczywają w pewnym stopniu już zapomniane prawdziwe perełki, dokumenty swoich czasów, świadectwa tego, jak zmieniały się wówczas, na przestrzeni 20 lat, Kozienice i myślenie o Kozienicach, naszej kulturze, przyrodzie i historii. Chcemy przypomnieć najciekawsze z tych rzeczy, bo sądzimy, że mogą one zaoferować naszym Czytelnikom ciekawą perspektywę na to, co dzieje się u nas teraz. Swoich faworytów, pewne szczególne naszym zdaniem teksty i zdjęcia, już mamy, czekamy jednak na sugestie z Państwa strony, ponieważ zawsze to Wy jesteście i będziecie ostateczną instancją oceniającą, czy czemuś sensownego ta nasza praca służy. Czekamy na Wasze maile ([email protected]), wiadomości na FB, wizyty w naszej redakcji…

AlKo

P.S. Jako, że po doświadczeniach ubogacających ducha o swoje lubi upomnieć się i ciało, nie możemy nie przypomnieć w tym miejscu, że najbliższym fizycznie przybytkiem, sąsiadującym niemal z opisywanymi dziś przez nas atrakcjami, jest ulokowany na dawnym dworcu PKS Przystanek Pizza, czyli bar, w którym zjecie Państwo pyszną pizzę, prawdziwie włoskie zapiekanki, pierwszorzędne naleśniki i skutecznie ugasicie pragnienie tym, co w lecie gasi je najlepiej, a przy tym znajdziecie mapy, questy, lokalne wydawnictwa i informacje na temat innych atrakcji Ziemi Kozienickiej!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Zdzisław S.Treść komentarza: Czy możecie wydrukować dokładną recepturę okowity z buraków. Jestem zainteresowany starymi smakami , chciałbym odtworzyć taką wódkę . Mogła by być atrakcją Kozienic jako np. Rychtterówka . Pozdrowienia dla pana Marka i całej Redakcji .Czekam na przepis w następnym numerze .Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:58Źródło komentarza: OKO 9/515Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 9.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 9.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...
Reklama
Reklama