Od początku rosyjskiej agresji piszemy o różnych formach pomocy świadczonej uchodźcom przez jednostki samorządowe, organizacje pozarządowe i osoby prywatne Tym razem mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak do tematu podchodzi ogromna firma dysponująca znacznymi środkami - i wygląda na to, że zostały one zaprzęgnięte do działań charakteryzujących się wysokim stopniem organizacji, kompleksowości i profesjonalizmu.
Rodziny mieszkające obecnie w Kozienicach przybyły tu specjalnie podstawionym przez elektrownię autokarem, który zabrał je z jednego z centrów recepcyjnych. Na bieżąco przebywa tu około 100 osób, głównie kobiety z dziećmi, po części rotacyjnie, tzn. część osób wyjeżdża do innych miast, podczas gdy pojawiają się nowe. W hotelu uchodźcy mają zapewnione nie tylko bezpłatne noclegi w godziwych warunkach, ale także pełne wyżywienie. Dla ludzi mających za sobą doświadczenie ucieczki przed wojną ze wszystkimi tego konsekwencjami dla zdrowia fizycznego i psychicznego bardzo ważna jest z pewnością także opieka medyczna sprawowana m. in. przez lekarzy z Ukrainy i dostęp do usług psychologa i pedagoga oraz oczywiście tłumacza.
– Dzięki zaangażowaniu pracowników Elektrowni Kozienice, ze wsparciem władz elektrowni, władz samorządowych, mieszkańców i ludzi dobrej woli udało się przygotować hotel na przyjazd uchodźców. Wszystkim zaangażowanym w organizację tego miejsca ogromnie dziękuję – podkreślał Tomasz Siwak, wiceprezes Enei, dodając następnie: – Jako Grupa dokładamy wszelkich starań, by w ośrodkach przez nas udostępnionych nasi goście czuli się dobrze i bezpiecznie, by mogli nabierać sił i odzyskiwać równowagę. Z całego serca życzymy im tego, deklarując naszą chęć i gotowość do pomocy.
Do dyspozycji mieszkańców Enea oddała specjalnie przystosowane pomieszczenia: jest zatem pralnia, jest sala zabaw dla najmłodszych, gdzie - jak poinformował zebranych dziennikarzy wiceprezes Jan Mazurkiewicz - nic nie jest przypadkowe, bowiem zestaw udostępnionych dzieciom zabawek i materiałów dobrany został w konsultacji z psychologiem dziecięcym oraz sala komputerowa z dostępem do internetu, gdzie część komputerów została wyposażona w klawiatury z nakładkami w cyrylicy. W całym hotelu na każdym kroku widoczne są tabliczki informacyjne w języku ukraińskim,co z pewnością ułatwią gościom orientację i poruszanie się po obiekcie. Chętni mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19. Co ważne dla wielu osób: hotel przyjmuje również zwierzęta domowe, którym zapewniona jest opieka weterynaryjna.
Kompleksowe podejście Enei do pomocy obejmuje również wspieranie gości w załatwianiu spraw urzędowych i poszukiwaniu pracy. By przyspieszyć bardzo istotny proces uzyskiwania przez nich numerów PESEL, uruchomiono w hotelu punkt fotograficzny. Zorganizowano także spotkanie z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy - tu cel jest oczywisty - oraz z przedstawicielem firmy telekomunikacyjnej PLUS, która przekazuje karty SIM oraz pomaga przy aktywowaniu numerów, co z kolei pozwala to na szybkie uruchomienia profili zaufanych. Wiceprezes Jan Mazurkiewicz podkreślił, że załatwianie wszystkich spraw formalnych, bardzo istotne pod kątem wejścia uchodźców w nasz system pracy i świadczeń, znacząco ułatwia bardzo dobra współpraca z samorządami powiatu i gmin.
Jak podkreślił wiceprezes Jan Mazurkiewicz:
- Chcę stwierdzić, że to jest taka bardzo racjonalna i praktyczna pomoc, co sami Państwo za chwilę zobaczycie zwiedzając hotel. Ci ludzie znajdują u nas pomoc, ale jest to nie tylko odruch serca, ale i racjonalność w działaniu.
Wszystkie te działania tworzą kompleksowy system, w którym znaczące zasoby, jakimi dysponuje Grupa Enea i Fundacja Enea, przekuwane są w system pomocy dotyczącej właściwie wszystkich aspektów funkcjonowania uchodźców w nowym miejscu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że pomoc Grupy Enea dla uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy nie jest realizowana w tym jednym tylko obiekcie, bo przygotowała ona do tego celu łącznie blisko 400 miejsc w swoich ośrodkach wczasowych. Do tej pory znalazło w nich schronienie około 250 osób.
Grupa Enea wspiera rządowe działania pomocowe, odpowiadając na apel Wicepremiera Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych. Spółki Grupy angażują się w organizację pomocy w swoich lokalnych środowiskach. Obecnie w Grupie trwa zbiórka najpotrzebniejszych artykułów i rzeczy dla uchodźców przebywających w ośrodkach wczasowych Grupy oraz punktach recepcyjnych.
Materiał video z kanału
Napisz komentarz
Komentarze