Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 12:49
Przeczytaj!
Reklama

Wernisaż wystawy "Oto dni krwi i chwały: Reduta Ordona i rakietnicy Królestwa Polskiego"

Od soboty, 27 lutego, można oglądać w kozienickim muzeum przygotowaną przez Państwowe Muzeum Archeologiczne (i wzbogaconą lokalnie o dodatkową planszę) wystawę pt. "Oto dni krwi i chwały: Reduta Ordona i rakietnicy Królestwa Polskiego", dzień wcześniej odbył się natomiast - zamknięty, ze względu na sytuację epidemiologiczną - wernisaż, podczas którego dzięki zaproszeniu dyrekcji nie zabrakło i naszego reporter!
Wernisaż wystawy "Oto dni krwi  i chwały: Reduta Ordona i rakietnicy Królestwa Polskiego"

Nie bez pewnego wzruszenia, ponieważ minął już pewien czas, od kiedy otwieraliśmy wystawę, otwieramy w naszym muzeum kolejną wystawę pt. “Oto dni krwi i chwały - rakietnicy Powstania Listopadowego i Reduty Ordona”. Serdecznie witam wszystkich przybyłych gości - panią zastępczynię burmistrza Dorotę Stępień i zastępcę burmistrza Mirosława Pułkowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Rafała Suchermana oraz przedstawiciela władz powiatowych, w osobie samego starosty, pana Andrzeja Junga. Są także wśród nas sołtysi tych miejscowości, które znalazły się w centrum wydarzeń w I fazie Powstania Listopadowego - jest więc z nami pan Sylwester Luśtyk, sołtys Nowej Wsi i pan Zdzisław Gregorczyk, sołtys Chinowa. To tam, na polanach pod tymi wsiami, rozegrała się słynna bitwa pod Nową Wsią, o której będziemy mówić szerzej w dalszej części.

 

- takimi słowami rozpoczął spotkanie dyrektor Muzeum Regionalnego im. prof. Tomasza Mikockiego w Kozienicach, Krzysztof Reczek, który następnie powitał również przedstawicieli mediów (Kronika Kozienicka, Kozienice24.pl, Radio Plus oraz nasza redakcja), których był przy tej okazji uprzejmy nazwać przyjaciółmi i towarzyszami pracy muzealników, co - możemy powiedzieć to w imieniu swoim, ale zapewne również i kolegów z innych redakcji - było bardzo miłe i budujące. Po powitaniu dyrektor poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci Andrzeja Kowalskiego, wieloletniego przyjaciela Muzeum.

 

Wystawa przygotowana została przez przez Państwowe Muzeum Archeologiczne, a ze strony kozienickiego muzeum kuratorem jej został Grzegorz Kocyk (podczas wernisażu występujący w mundurze z epoki), który przygotował również jej lokalne uzupełnienie: tablicę poświęconą zwycięskiej dla Polaków bitwie pod Nowa Wsią, która rozegrała się na terenie naszego powiatu 19 lutego 1831 roku pomiędzy korpusem generała Józefa Dwernickiego, a rosyjskimi oddziałami generała Cypriana Kreutza. Przybliżając tło historyczne wydarzeń, które ilustruje wystawa, dyrektor Reczek szczególny nacisk położył na kwestię różnicy pokoleniowej między generalicją i młodymi oficerami z czasów Powstania Listopadowego i wynikających z niej różnic w mentalności, zapatrywaniach, zapale i szacunkach co do szans powodzenia powstania. Na dowód tego rozdźwięku przytoczył statystykę, wedle której na 10 polskich generałów, którzy zginęli w czasie powstania, 9 zabitych zostało przez powstańców.

 

Historia nie lubi gdybania

 

Dyrektor podkreślił zarazem, że nie zamierza występować jako adwokat po którejkolwiek ze stron narodowego sporu o sens podstawiania, zauważając, że historia nie lubi gdybania, ponieważ tworzą ją fakty dokonane, których nie można zmienić, gdybać natomiast bardzo lubią historycy.

 

Sensem wystawy nie było na szczęście gdybanie, a prezentacja materialnych konkretów: w gablotach znalazły się bardzo poruszające, drobne osobiste przedmioty poległych (z obu stron konfliktu) w Reducie Ordona, mundury, autentyczne skorupy granatów, rekonstrukcje używanych ówcześnie rakiet czy znakomicie wyposażony, XIX-wieczny warsztat wytwórcy prochu i innych materiałów eksplodujących bądź miotających, przypominający niżej podpisanemu dyletantowi pracownię średniowiecznego alchemika.

 

Poproszony o zabranie głosu w sprawie wystawy jej kurator, Grzegorz Kocyk, wyraził radość, że udało się ją sprowadzić do Kozienic. O wystawie pierwotnie miał u nas opowiadać dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego, nie udało mu się jednak dotrzeć - pan Kocyk zastąpił go jednak godnie, ze swadą opowiadając o historii rakietników Królestwa Polskiego, którzy wówczas byli formacją bardzo nowoczesną. Ciekawa była historia Reduty Ordona, odległa dość od tej, którą znamy z utworu Adama Mickiewicza. To właśnie znaleziska z tamtego pobojowiska robią na wystawie największe wrażenie pod względem emocjonalnym, jako przedmioty często bardzo osobiste, pokazujące, że walczący wówczas żołnierze obu stron byli prawdziwymi ludźmi z krwi i kości, a nie jedynie liczbami na stanie jednostek, jakimi często jawią się na kartach podręczników. Atrakcyjna dla słuchaczy była również zwięzła, ale również barwna opowieść o bitwie pod Nową Wsią i jej znaczeniu.

 

O upamiętnienie...

 

Głos zabrała również wiceburmistrz Dorota Stępień, która podkreśliła wagę spoczywającego na nas wszystkich zadania podtrzymywania pamięci o rozgrywających się niegdyś na naszych ziemiach wydarzeniach takich jak bitwa pod Nową Wsią. Starosta Andrzej Jung również podkreślił wagę bitwy pod Nową Wsią, zwracając uwagę, że nazwa starcia jest nieco umowna, ponieważ rozgrywało się ono na obszarze granicznym kilku osad. Opowiedział również o inicjatywie upamiętnienia tego wydarzenia, która pojawiła się już w zeszłym roku, została jednak odłożona z uwagi na pandemię, jednakże wiadomo już, że w tym roku powstać ma komitet zespalający wszystkie organizacje i mieszkańców zainteresowanych jakąś formą upamiętnienia tego wydarzenia w miejscu, które zostanie uzgodnione. Marian Śledź, który wystąpił po staroście, podkreślił, że kluczowe jest, by inicjatywa w tym zakresie miała charakter społeczny i oddolny, a nie była czymś narzuconym odgórnie.

 

Wystawę można będzie oglądać w kozienickim muzeum (z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego) do 31 maja 2021, zachęcamy jednak, by nie zwlekać z jej odwiedzeniem, ponieważ prezentuję się ona naprawdę imponująco - o czym po części możecie się Państwo przekonać, oglądając poświęcony jej album na naszej stronie FB.

 

AlKo

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Zdzisław S.Treść komentarza: Czy możecie wydrukować dokładną recepturę okowity z buraków. Jestem zainteresowany starymi smakami , chciałbym odtworzyć taką wódkę . Mogła by być atrakcją Kozienic jako np. Rychtterówka . Pozdrowienia dla pana Marka i całej Redakcji .Czekam na przepis w następnym numerze .Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:58Źródło komentarza: OKO 9/515Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 9.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 9.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...
Reklama
Reklama