Bieg Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany został w Zwoleniu przez Fundację Wolność i Demokracja, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Przystanek Historia IPN w Puszczy Kozienickiej i Parafię p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Sponsorem głównym była Enea Wytwarzanie, która od kilku lat wspiera także wspólnie z Fundacją Enea działania ZHR. Patronowali biegowi Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Miasto Zwoleń oraz Starostwo Powiatowe w Zwoleniu. W ramach wydarzenia przygotowane zostały dwa dystanse. Pierwszy bieg odbył się na dystansie 1963 m, który jest symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych – Józefa Franczaka ps. Lalek, drugi dystans wynosił zaś 5000 m.
Rozpoczęcie biegu poprzedziło odśpiewanie Hymnu Narodowego, odczytanie listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął swoim patronatem wszystkie biegi w Polsce oraz wprowadzenie historyczne profesora Marka Wierzbickiego z IPN. Mimo, że Bieg Tropem Wilczym był organizowany w Zwoleniu po raz pierwszy, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W sumie na obu trasach biegło i pomagało w obsłudze ponad 250 osób, nie licząc służb mundurowych Policji, Straży Pożarnej i ratowników Pogotowia Ratunkowego.
W biegu na 1963 metry I miejsce zajęła Ewelina Kaca, II miejsce Igor Kowalczyk, a III Tomasz Sitek. W Biegu Głównym na 5 km, w kategorii kobiet wygrała Sylwia Sobieszak, II miejsce zajęła Aneta Kozakiewicz, a III Agnieszka Adamowicz. W kategorii mężczyzn triumfował Tomasz Borkowski, II miejsce zajął Mateusz Wieczorek, a III miejsce Maciej Gawryś.
Najmłodszymi uczestnikami byli 7-latkowie: Julia Witusińska i Franciszek Adamczak.
Biegowi towarzyszyła wystawa IPN Delegatura w Radomiu pt. „Bić się do końca”. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950”.
Napisz komentarz
Komentarze