Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:34
Przeczytaj!
Reklama

Psychoaktywne Kozienice? Prolog.

W październiku tego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki przeprowadzonych przez siebie kontroli tego, jak gminy wydatkują pieniądze na profilaktykę. Raport ukazał się na stronie NIK pod tytułem „Profilaktyka uzależnień pod znakiem festynów i pogadanek”. Łatwo zgadnąć, że nie było to komplementem dla kontrolowanych.
Psychoaktywne Kozienice? Prolog.

Ogólna konkluzja była prosta: samorządy marnują pieniądze na prowadzenie działań, których skuteczność jest bardzo wątpliwa. Robione jest to, co zrobić łatwo, toteż tzw. „profilaktyka” sprowadza się do odfajkowania kolejnej pogadanki czy teatrzyku. Wdrażanie rekomendowanych programów o sprawdzonej skuteczności jest zbyt kłopotliwe, stąd około połowa badanych podmiotów w ogóle tego nie robi.

 

W tym miejscu od razu zaznaczymy: wygląda na to, że Gmina Kozienice nie należy do tego niechlubnego grona. Ze sprawozdań za ubiegłe lata, dostępnych na stronie kozienickiego Ośrodka Profilaktyki Uzależnień i naszej wstępnej rozmowy z jego kierownikiem wynika, że u nas rekomendowanych programów się nie boją. Ale o tym – w następnym numerze...

 

Staramy się zazwyczaj pisać „po dziennikarsku”, tj. tak, by narrator tekstu pozostawał niezaangażowany i przezroczysty. W tym wypadku jednak, podejmując temat używania środków psychoaktywnych przez kozienicką młodzież, bo to na tej grupie chcemy skupić uwagę, uczynimy wyjątek, a to dlatego, że zupełnym przypadkiem wyszło tak, że piszącemu te słowa zdarzyło się podejmować ów temat dekada po dekadzie…

 

Po raz pierwszy o używaniu narkotyków przez kozienicką młodzież pisałem w czasie, gdy sam się do niej zaliczałem, jeszcze na łamach „Nowej Gazety Kozienickiej”. Był rok 1999 i wiele spraw wyglądało inaczej. Nikt nie słyszał jeszcze o dopalaczach, na osiedlach królowała tradycyjnie marihuana, amfetamina i „piguły”. Rozmowy z policją były ciekawe, z przedstawicielami szkół natomiast trudne. Okazało się, że wciąż były to czasy, gdy pokutowała strategia zaprzeczania: w jakiejś połowie szkół usłyszałem wtedy solenne zapewnienia, że „u nas takiego problemu nie ma”, gdzie indziej przekonywano mnie, że wprawdzie nic się nie dzieje, ale kadra jest znakomicie przygotowana i na pewno zauważy, że ktoś ma „dziwne oczy”. Broszurki profilaktyczne były okropne, wzorowane chyba na amerykańskiej propagandzie z czasów walki z hipisowską kontrkulturą. Było tam wszystko, włącznie z wmawianiem uczniom, że LSD uszkodzi ich chromosomy...

 

Minęła dekada, był rok 2010. Ja trafiłem w międzyczasie do OKA, a do Kozienic trafiły dopalacze. Docierając do nas z pewnym - na szczęście - opóźnieniem w stosunku do większych miast, zaczęły wyrastać stacjonarne sklepy z dopalaczami. W szczytowym punkcie funkcjonowały bodaj trzy jednocześnie, ale ich kariera była raczej krótka, bo jak zasygnalizowaliśmy temat w lipcu 2010 (OKO nr 8/118/2010), by kontynuować go w sierpniu, tak już na okładce numeru październikowego (OKO nr 9/120/2010) triumfalnie widniał tytuł KONIEC SKLEPÓW DLA DEBILI - licentia poetica Redaktora Naczelnego, gdyby kogoś interesowało.

 

W jakim punkcie jesteśmy dziś, znów niemal dekadę później? Wbrew optymistycznym przewidywaniom niektórych – przez te 9 lat dopalacze bynajmniej nie zniknęły. Funkcjonują obecnie w nieco innej rzeczywistości prawnej, figurując w Ustawie o Przeciwdziałaniu Narkomanii jako Nowe Substancje Psychoaktywne, których posiadanie jest nielegalne, nie ma już u nas stacjonarnych sklepów z tego typu artykułami, ale... nie oszukujmy się. Tzw. dopalacze, alkohol, tytoń, e-papierosy, nadużywane „rekreacyjnie” określone rodzaje leków, ogólnodostępne substancje spożywcze o właściwościach odurzających, wreszcie tradycyjne „narkotyki”, czyli formalnie rzecz biorąc środki odurzające i substancje psychotropowe – to wszystko pozostaje w kręgu zainteresowań młodzieży, a także – m. in. dzięki możliwościom, jakie daje dziś internet – w jej zasięgu. Do lamusa odchodzi przysłowiowy diler kręcący się pod szkołą, zawsze zresztą był to dość głupi stereotyp, ponieważ w prawdziwym świecie to nie dilerzy szukają klientów, tylko klienci dilerów, a narkotyki do szkół wnoszą sami uczniowie, a nie jakieś obce indywidua. Kurierzy i paczkomaty, media społecznościowe i fora internetowe, nowe, anonimowe metody płatności typu paysafecard, wreszcie TOR i kryptowaluty...

 

Po co w ogóle wspominamy o tym teraz, w dodatku w tak mało konstruktywny sposób? W ciągu najbliższych tygodni zamierzamy porozmawiać z osobami zajmującymi się zawodowo zapobieganiem uzależnieniom i walką z nimi, chcemy poznać perspektywę reprezentantów tradycyjnego trójkąta zaangażowanych, tj. osób zajmujących profilaktyką, terapią i wreszcie ściganiem przestępstw narkotykowych. W następnym numerze na pewno znajdzie się rozmowa z Krzysztofem Karczmarskim, kierownikiem OPU w Kozienicach. Zasięgniemy też opinii policji i - mamy nadzieję – terapeutów. Czytelników natomiast prosimy o sygnalizowania nam wszystkich aspektów problemu z Państwa perspektywy. Nie chodzi tylko o narkotyki kwestie o posmaku sensacyjno-kryminalnym, ale również o pospolite przestępstwa takie jak sprzedaż alkoholu czy papierosów nieletnim bądź uciążliwości, związane np. z gromadzeniem się popijającej młodzieży w danych punktach miasta. Od takiej skargi zaczął się ten artykuł – dokąd dotrzemy?

 

AlKo

 

P.S. Ilustrujące zdjęcie wykonane zostało 19.1) na jednej z kozienickich ulic. Zapewniamy, że fotograf nie musiał długo szukać stosownego obiektu.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Zdzisław S.Treść komentarza: Czy możecie wydrukować dokładną recepturę okowity z buraków. Jestem zainteresowany starymi smakami , chciałbym odtworzyć taką wódkę . Mogła by być atrakcją Kozienic jako np. Rychtterówka . Pozdrowienia dla pana Marka i całej Redakcji .Czekam na przepis w następnym numerze .Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:58Źródło komentarza: OKO 9/515Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 9.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 9.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...
Reklama
Reklama