W spotkaniu, które odbyło się dziś po południu w sali USC, wzięli udział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., minister Marek Suski, Burmistrz Piotr Kozłowski z zastępcami, posłowie Adam Bielan i Anna Kwiecień, wójt Gminy Głowaczów Hubert Czubaj oraz radni.
Podpisany list intencyjny między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. a Gminą Kozienice umożliwi zlecenie opracowania koncepcji programowo – przestrzennej, która określi możliwości techniczne, zakres oraz szacunkowe koszty przedsięwzięcia. Koncepcja zakłada możliwość budowy linii, która połączy linie kolejowe nr 77 Bąkowiec – Kozienice i nr 76 Janików – Świerże Górne (przebiegające przez teren gminy Kozienice) z linią kolejową nr 8 Radom – Warszawa.
Minister Marek Suski podkreślał, że podpisanie listu jest częścią rządowej strategii odtwarzania dawnej infrastruktury kolejowej, odniósł się również do znanych wszystkim historycznych uwarunkowań niespójności krajowej sieci kolejowej. Podróż koleją z Kozienic do Warszawy ma trwać około godziny, a możliwe ma to być, według szacunków ministra, już za 6 lat, gdzie 4 lata to kwestie prawno-projektowe, zaś kolejne 2 miałaby zająć już sama budowa.
Poseł Anna Kwiecień podkreślała wagę współpracy rządu i samorządów, mówiąc, że pojawia się „nie małe światełko, ale wielkie światło w tunelu”, którym ma być dla mieszkańców Gminy Kozienice możliwość łatwego dojeżdżania do Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Poseł Adam Bielan zidentyfikował wykluczenie komunikacyjne jako jeden z głównych problemów współczesnej Polski, jako sposób zaradzenia temu problemowi wskazał zaś rządowy program Kolej Plus. Sytuację, w której Polska posiada największą w Unii Europejskiej liczbę miejscowości zamieszkałych przez ponad 10 tys. mieszkańców pozbawionych bezpośredniego dostępu do transportu kolejowego – a jest takich w kraju niemal 100 – i zaniedbania w tej materii określił jako wielki wstyd i hańbę.
Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP nazwał Kozienice liderem korzystania z nowych możliwości, jakie pojawiały się wraz z rządowym programem Kolej Plus oraz naszkicował to, w jaki sposób inwestycja w naszej gminie wpisuje się w plan ogólnopolski.
Piotr Kozłowski, burmistrz Gminy Kozienice, podziękował ministrowi, posłom i nieobecnemu marszałkowi, podkreślając, że gmina znalazła w stronie rządowej dobrych partnerów.
„Miasto Kozienice, położone w odległości ok. 90 km od Warszawy, pozostaje bez zorganizowanego transportu komunikacji publicznej, w tym połączenia kolejowego. To często jest hamulcem rozwojowym dla wielu przedsięwzięć. Stworzenie połączenia kolejowego, bardzo pozytywnie wpłynie na rozwój Kozienic, poprawi warunki socjalno-bytowe mieszkańców, zapewni przestrzenne i infrastrukturalne warunki inwestycji gospodarczych, podniesie poziom innowacyjności, a także będzie decydować o rozwoju całego południowego Mazowsza”
- mówił Burmistrz. Podkreślił, że to, co się obecnie w gminie dzieje – most na Wiśle, kolej – jest swego rodzaju spełnieniem wieloletnich marzeń, czymś o czym zawsze się mówiło.
Wójt Gminy Głowaczów Hubert Czubaj podziękował wszystkim, podkreślając, że dla mieszkańców jego gminy kolej może być szansą na to, że zapewniony w ten sposób łatwy dostęp do stołecznego rynku pracy zapobiegnie emigracji za pracą.
Napisz komentarz
Komentarze