Film „Komendant Zagończyk” poświęcony jest tragicznym losom Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka”, żołnierza Armii Krajowej i antykomunistycznego Związku Zbrojnej Konspiracji, który działał i walczył także w rejonie Zwolenia i Kozienic. Został stracony 19 lutego 1947 roku, trzy dni przed ogłoszeniem amnestii, egzekucję przeprowadzono w tajemnicy, wciąż nie wiadomo, gdzie został pochowany.
Pamięć o Franciszku Jaskulskim była przed długie lata wymazywana bądź fałszowana. Film, który przedstawia tę niezwykłą postać oraz losy jego żołnierzy powstał między innymi dzięki wsparciu ze strony Fundacji Enea.
Zaangażowanych w realizację dokumentu było około 200 osób, brały w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej z Kielc, Radomia, Przasnysza, Warszawy, Kozienic i Puław, jedna z największych inscenizacji dotyczyła bitwy pod Zwoleniem. Scenarzystą i reżyserem „Komendanta Zagończyka” jest Przemysław Bednarczyk, autorem zdjęć Wojciech Pronin, a kierownikiem produkcji – Bartosz Bednarczyk.
– Scenariusz do „Komendanta Zagończyka” powstał na podstawie książki Ryszarda Śmietanki Kruszelnickiego, historyka z kieleckiej delegatury IPN, a także na podstawie akt i dokumentów przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej – mówi Przemysław Bednarczyk - Pierwsze zdjęcia zrobiliśmy już w 2016 roku, korzystając z tego, że na polach koło Lesznowoli odbywała się inscenizacja historyczna - Kolejne zdjęcia nakręciliśmy zimą w Puszczy Kozienickiej przy Królewskich Źródłach, gdzie Zagończyk zbierał oddziały leśne w lutym 1946 roku.
Pierwszy publiczny pokaz filmu odbył się w grudniu 2017 roku w Radomiu, później mogli go zobaczyć także mieszkańcy wielu innych miejscowości, w tym Zwolenia i Kozienic. Wszędzie wzbudzał ogromne zainteresowanie i zbierał doskonałe recenzje.
Wkrótce film będzie prezentowany także w USA i Kanadzie, ale wcześniej, bo 5 maja o godzinie 21.45 odbędzie się jego premiera w TVP Historia.
TVP Historia, sobota 5 maja, godz. 21.45
Napisz komentarz
Komentarze