Pierwszym z prelegentów był Mariusz Zimny. Przedstawił on skomplikowane dzieje 1 Batalionu Czołgów Lekkich. Jednostka ta wycofując się w dniach 9-10 września 1939 r. kilkukrotnie zdobywała i traciła Głowaczów, a następnie pod Ryczywołem rozdzieliła się. Część pancerniaków udało się w kierunku Warszawy, część przedostała się na wschód. Co ciekawe między dowódcami poszczególnych jednostek przez całe lata toczył się spór o to kto, gdzie i z jakimi jednostkami przeprawił się na Lubelszczyznę. Wg jednej wersji wydarzeń było to pod Maciejowicami, wg drugiej miało to miejsce w Dęblinie.
Piotr Korczyński odniósł się do bitwy pod Studziankami. Latem 1944 r. oddziały radzieckie z 1 Armią Wojska Polskiego próbowały sforsować Wisłę w kilku miejscach, tj. w okolicach Kazimierza Dolnego, Dęblina, Magnuszewa, gdzie natarcie przyniosło pożądany cel - przyczółek. P. Korczyński dużo miejsca poświęcił problemom logistycznym - np. temu, że jedną barką można było przewieźć jednorazowo dwa czołgi, a przeprawa trwała dwie godziny. Dokonał też bilansu najważniejszych decyzji taktycznych podczas walk. Zasygnalizował też, że udział niemieckich czołgów typu "Tygrys" i "Ferdinand" ("Elefant") pod Studziankami to mit - wyobraźnia żołnierzy "robiła swoje", a i premie za zniszczenie najgroźniejszych maszyn przeciwnika były wyższe.
Filip Kamiziela opowiedział o IV Pułku Ułanów Zaniemeńskich - formacji, której tradycje sięgają epoki napoleońskiej. Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. oddziały kawalerii osłaniały Ryczywół i przeprawę mostową w Maciejowicach. Musiały zmierzyć się z atakiem niemieckim od strony Łuczynowa oraz Holendrów. W wyniku wielu niezrozumiałych dla żołnierzy i oficerów decyzji oddziały ułanów zaczęły chaotycznie cofać się. Często traciły ze sobą łączność, a ostatecznie formacja rozdzieliła się na dwie. W wyniku nieprzemyślanej decyzji o przeprawie przez Wisłę w okolicach Magnuszewa śmierć poniosło wielu kawalerzystów. Wystąpienie F. Kamizela była sugestywne. Nie należy się temu dziwić, ponieważ historię IV Pułku Ułanów Zaniemeńskich traktuje bardzo osobiście - w jednostce służył jego wuj.
Wykładom towarzyszyła projekcja filmu "Kozienice z lat wojny i okupacji". Spotkanie moderował Krzysztof Zając.
"Przedmoście Maciejowickie 2016" odbędzie się 11 września w Ryczywole na błoniach nad Radomką. Część oficjalna rozpocznie się o 13:00, pokaz kawaleryjski o 13:30, pokazy rekonstrukcji historycznej o 14:00, a piknik historyczny o 15:30. Więcej informacji na http://www.ksrh.pl/.
Napisz komentarz
Komentarze