Pierwszego dnia w programie przewidziano zwiedzanie zbrojowni w muzeum w Pszczynie. W Cieszynie odwiedzono gotycką Wieżę Piastowską i najstarszy zabytek na Śląsku – romańską rotundę św. Mikołaja. Ponadto uczestnicy rajdu przeszli przez Most Przyjaźni na Olzie i znaleźli się po czeskiej stronie miasta. Potem udali się do Wisły, gdzie w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Granit czekał na nich nocleg.
Następnego dnia, w związku z trudnymi warunkami panującymi na szlakach, uczestnicy udali się na wycieczkę z przewodnikiem beskidzkim po ziemi żywieckiej, podczas której zwiedzili sanktuarium Wspomożycielki i Królowej Beskidów oraz zespół skoczni narciarskich Skalite w Szczyrku. Udali się też w okolice Międzybrodzia Bialskiego, gdzie wjechali kolejką terenową na szczyt góry Żar (761 m n.p.m.), z której mogli podziwiać piękną panoramę na okolicę oraz zobaczyli zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Kolejną miejscowością na trasie Pętli Żywieckiej była Węgierska Górka z Aleją Zbójników. Ponadto turyści przeszli ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą Trakt Cesarski w Nadleśnictwie Węgierska Górka. Potem pojechali do Koniakowa, gdzie odwiedzili Chatę na Szańcach z Galerią Sztuki i Kultury Regionalnej, a następnie Izbę Pamięci Marii Gwarek, czyli muzeum koronki. Tam też chętni mogli zakupić wyroby miejscowych rękodzielniczek. Wieczorem wszyscy chętni wzięli udział w teście krajoznawczym, podczas którego mogli się wykazać wiedzą na temat trasy rajdu. Nagrodami były przewodniki oraz sprzęt turystyczny.
Ostatniego dnia uczestnicy XIX Rajdu Nadwiślańskiego zobaczyli galerię sportowych trofeów Adama Małysza w Wiśle. Następnie udali się w drogę powrotną zatrzymując się w Żywcu, gdzie zwiedzili m.in. wystawę na zamku (ptaki i ssaki Żywiecczyzny), rynek, a także kontrkatedrę pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
W godzinach wieczornych wesoły autobus dotarł do Kozienic oraz macierzystych szkół.
Inicjatywa wpisuje się w tegoroczne obchody Roku Rzeki Wisły. Sponsorem imprezy była Enea Wytwarzanie, a wsparcie finansowe udzieliła gmina Kozienice.
Napisz komentarz
Komentarze