Wydarzenie skupiło wielu znakomitych gości z marszałkiem S. Karczewskim na czele. W sali CKA pojawili się parlamentarzyści, samorządowcy z regionu, przedstawiciele instytucji publicznych, kombatanci i uczniowie. Galę poprowadziła Anna Gollasch – wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Kozienicach – placówki, która zapewniła pomyślną realizację konkursu.
Otwarcia dokonał marszałek S. Karczewski, który przypomniał, że problematyka opozycji antykomunistycznej po II wojnie światowej była przez wiele lat przemilczana. Wyraził obawy wobec relatywizacji historii, ponieważ poświecenie żołnierzy wyklętych nie jest względne. Danuta „Inka” Siedzikówna, którą przywołał marszałek, w jednym ostatnich grypsów jakie zdołała nadać do babci napisała, że: „Zachowała się tak jak trzeba”. Marszałek podkreślił, że ta sama idea przyświecała twórcom konkursu. W późniejszych częściach gali głos zabrali posłowie Marek Suski i Dariusz Bąk.
Podczas gali przedstawione zostały dwie wyróżnione prezentacje multimedialne przygotowane przez Martę Szymańską z Nowej Wsi oraz Maję Wójcik z Kozienic. Zaprezentowany został również wiersz autorstwa Natalii Grochal z Grójca. Uczniowie z ZS nr 1 wykonali program artystyczny, na który złożyły się zarówno pieśni patriotyczne, jak i inscenizacja oparta na procesie rotmistrza Witolda Pileckiego.
Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie wareccy – Maciej Szajner i Weronika Rączka, którzy zdobyli odpowiednio I i II miejsce. III nagrodę odebrała Dominika Kowalczyk z Grójca. Finaliści wyjadą do Brukseli na zaproszenie eurodeputowanego Zbigniewa Kuźmiuka. M. Szajner odwiedzi dodatkowo marszałka S. Karczewskiego w senacie. Wszyscy finaliści i wyróżnieniu otrzymali też nagrody rzeczowe.
Finał konkursu był okazją do nadania odznaczeń. Stanisław Kucharski – kombatant NSZ – otrzymał z rąk S. Karczewskiego medal senacki. Medal Akcji Burza otrzymali z kolei: starostowie Andrzej Jung i Marek Ścisłowski, płk Leon Etwert (ŚZŻAK), dyrektor ZS Ryszard Zając oraz Agnieszka Maciąg – nauczycielka historii z ZS. Płk L. Etwert nie pozostał dłużny marszałkowi – ofiarował mu bagnet.
Wydarzenie zakończył koncert pedagogów i uczniów kozienickiej szkoły muzycznej. Przygotowali oni program oparty na kompozycjach patriotycznych. Jednak każdy z wykonawców zadbał o własną interpretację. Wystąpili m.in. Kozienickie Smyczki pod batutą Adriana Hanke i zespół folkowy Dzikie Harce. W finale doszło do niecodziennego spotkania orkiestry kameralnej i dętej.
Uczestnicy konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” musieli przygotować prezentacje multimedialne oraz sprawdzić się w teście wiedzy przygotowany przy współudziale IPN. W tym roku do zmagań przystąpiło 122 uczniów.
Napisz komentarz
Komentarze