Portal referendumlokalne.pl ma na celu promowanie instytucji referendum lokalnego. Na portalu znajdują się szczegółowe opisy sposobu organizacji referendów jak również informacje na temat aktualnie przeprowadzanych inicjatyw.
Już za miesiąc egzamin referendalny w Pionkach
- W Pionkach (mazowieckie) 19 marca 2017 r. przeprowadzone zostanie referendum w sprawie odwołania Burmistrza Romualda Zawodnika.
- Głosowanie w Pionkach będzie piątym referendum odwoławczym zarządzonym na Mazowszu w tej kadencji.
- Referendum w Pionkach będzie ważne jeśli zagłosuje około 25% uprawnionych mieszkańców.
W Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego 30 stycznia 2017 r. opublikowane zostało postanowienie Komisarza Wyborczego w Radomiu z dnia 19 stycznia 2017 r. o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Pionki przed upływem kadencji. Zgodnie z decyzją komisarza głosowanie ma odbyć się 19 marca. Podczas referendum mieszkańcy będą odpowiadać na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Romualda ZAWODNIKA Burmistrza Miasta Pionki przed upływem kadencji?”
Co ustalił komisarz?
W treści postanowienia komisarz ustalił:
- kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum;
- wzór oraz szczegółowe warunki techniczne karty do głosowania;
- wzór, treść oraz parametry techniczne nakładki na kartę do Głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.
Zgodnie z kalendarzem czynności referendalnych do 22 lutego 2017 r. musi nastąpić powołanie przez komisarza wyborczego w Radomiu Miejskiej Komisji do Spraw Referendum w Pionkach. Do 27 lutego 2017 r. będą musiały zostać powołane obwodowe komisje do spraw referendum. W tym samym terminie w Urzędzie Miasta w Pionkach sporządzony zostanie spis osób uprawnionych do udziału w referendum. Również maksymalnie do 27 lutego 2017 r. osoby niepełnosprawne będą mogły zgłaszać Burmistrzowi Miasta Pionki zamiar głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z kalendarzem do 10 marca można będzie składać wnioski do Burmistrza o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Z kolei maksymalnie do 14 marca 2017 r. można będzie składać wnioski o dopisanie do spisu w wybranym obwodzie głosowania.
Kampania referendalna zakończy się o północy w piątek 17 marca 2017 r. Wtedy również rozpocznie się cisza wyborcza, która będzie trwała do zakończenia referendum. Samo głosowanie rozpocznie się w niedzielę 19 marca 2017 r. Głosować będzie można od 7.00 do 21.00.
Walka o frekwencję
Najważniejszym zadaniem jakie aktualnie stoi przed inicjatorami referendum jest zmobilizowanie jak największej grupy mieszkańców do udziału w referendum. Zgodnie z przepisami prawa głosowanie referendalne będzie ważne jeśli do urn pójdzie przynajmniej 3/5 osób jakie brały udział w wyborze Burmistrza.
W 2014 r. wybory na stan osiko Burmistrza Pionek rozstrzygnęły się w II turze. Romulad Zawodnik pokonał wtedy Marka Janeczka uzyskując poparcie 54.65% wyborców. W głosowaniu wzięło odział 6659 mieszkańców co dało frekwencję 41.55%. Żeby zatem marcowe referendum w Pionkach było ważne do urn musi pójść przynajmniej 3996 wyborców. Będzie to równoznaczne z osiągnięciem frekwencji na poziomie około 25%.
Statystyki
Jak trudne zadanie stoi przed inicjatorami potwierdzają statystyki. Dotychczas w skali kraju (w kadencji 2014-2018) odbyło się 35 referendów odwoławczych. Tylko 3 spośród nich były ważne. Stało się tak w głosowaniach w Chrzanowie (małopolskie, 13 grudnia 2015 r.), Trzebiatowie (zachodniopomorskie, 28 lutego 2016 r.) i Sulmierzycach (wielkopolskie, 6 marca 2016 r.).
Referendum w Pionkach jest jednocześnie piątym głosowaniem odwoławczym jakie odbędzie się w aktualnej kadencji na Mazowszu. Wcześniej odbyły się referenda w Raciążu (20 grudnia 2015 r.), Nowym Dworze Mazowieckim (28 lutego 2016 r.), Bodzanowie (24 kwietnia 2016 r.) i Otwocku (11 grudnia 2016 r.). Głosowanie te jednak były nieważne z powodu niskiej frekwencji.
Historia inicjatywy
Formalnie inicjatywa w sprawie odwołania Burmistrza Pionek rozpoczęła się pod koniec października 2016 r. Wtedy do Urzędu Miasta w Pionkach wpłynęło zawiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą referendalną. W dniu 25 października 2016 r. taki dokument również dostarczono do Komisarza Wyborczego w Radomiu. Pełnomocnikiem inicjatora referendum została Iwona Deręgowska-Celuch.
Po złożeniu zawiadomień inicjatorzy głosowania mieli 60 dni na zebranie podpisów 10% mieszkańców Pionek, którzy popierają referendum. Zadanie to udało się zrealizować. W dniu 22 grudnia 2016 r. do Komisarza Wyborczego w Radomiu wpłynął wniosek o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Pionki. Od tego terminu Komisarz Wyborczy miał 30 dni na sprawdzenie poprawności złożenia wniosku. Ostatecznie Komisarz nie dopatrzył się błędów w procedurze referendalnej i 19 stycznia 2017 r. wydał postanowienie o rozpisaniu referendum. Postanowienie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego 30 stycznia 2017 r.
Dlaczego będzie referendum?
Inicjatorzy referendum rozpowszechniając informację na temat przyczyn głosowania zarzucali Burmistrzowi Zawodnikowi:
- niespełnienie obietnic wyborczych;
- podwyżkę płac dla urzędników samorządowych;
- zwalnianie osób krytykujących działania burmistrza;
- „kolesiostwo i nepotyzm”;
- nieumiejętna polityka w zakresie oświaty.
Z argumentami przedstawianymi przez inicjatorów nie zgadza się Burmistrz Pionek. Określa je pomówieniami i kłamstwami na własny temat.
Żródło - tekst, foto: referendumlokalne.pl Tomasz Zakrzewski - Redaktor Naczelny
Napisz komentarz
Komentarze