O projekcie opowiedzieli uczestnicy – opiekun Alicja Filpczuk oraz uczniowie: Olaf Górski, Agata Krześniak, Natalia Szczygieł, Jakub Froń i Konrad Kowalczyk. Podkreślili oni zarówno walory edukacyjne wyjazdu, jak również opowiedzieli o nowopoznanych ludziach i miejscach. Wspomnieniom towarzyszyły prezentacje multimedialne.
Podstawowym celem wyjazdu było programowanie aplikacji mobilnych na platformę Android. Uczniowie znaleźli się w międzynarodowych grupach, w których pełnili określone funkcje. Byli programistami, grafikami, archiwistami. Efektem tej pracy były aplikacje edukacyjne (School Guide, Brain Storm), sportowe (Sport Guide), proekologiczne (Martin The Helping Hand) itp. Prócz tego uczniowie wykonywali zadania poboczne, takie jak projektowanie stron www (eu-app16.eu) i dokumentowanie wyjazdu.
Podczas kilku dni spędzonych w Niemczech młodzi informatycy zdążyli poznać miasta Nadrenii-Palatynatu. W Wormacji odwiedzili uniwersytet, jak również zobaczyli zabytki starej architektury, w tym późnoromańską katedrę św. Piotra. W Moguncji byli gośćmi Muzeum Gutenberga oraz pojawili się na tradycyjnym jarmarku świątecznym. Uczniowie nie zapomnieli wspomnieć o urokach życia – przyjaźniach, grze w kręgle, lokalnej kuchni.
Na zakończenie spotkania głos zabrała dyrekcja szkoły. Paweł Boryczka podkreślił, że partnerem Erasmusa + są czołowe firmy informatyczne i elektroniczne, takie jak Red Hat i STMicroelectronics. Podsumował też dotychczasowe działania Zespołu w zakresie popularyzacji nowych technologii oraz nakreślił najbliższe plany na przyszłość. Na luty zaplanowano kolejne warsztaty informatyki oparte o platformę Arduino. Kontynuowany będzie program wymiany międzynarodowej (m.in. z Włochami) oraz praktyk zawodowych (Portugalia). Wspólnie z dyrektorem Ryszardem Zającem wspomniał o prof. Janie Czochralskim, niedocenionym w Polsce chemiku, którego badania przyczyniły się do powstania mikroprocesorów.
Informatyka już dawno wkroczyła do naszego życia. Korzystamy z niej dzwoniąc z telefonu komórkowego, jak również jeżdżąc samochodem. To rodzi nowe wyzwania. Zespół Szkół gotowy jest je podjąć.
Napisz komentarz
Komentarze