Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 13:36
Przeczytaj!
Reklama

Jaką moc silnika hydraulicznego wybrać do łuparki?

Zależy Ci na wydajnej i niezawodnej pracy łuparki do drewna? Bez dwóch zdań musisz wyposażyć maszynę w wysokiej jakości silnik hydrauliczny. Jego parametry techniczne, w tym moc, powinny być dostosowane do gabarytów łuparki oraz jej docelowego przeznaczenia. Pod uwagę weź m.in. gatunek drewna i jego twardość oraz konstrukcję maszyny. Dowiedz się, jaką moc silnika hydraulicznego wybrać do łuparki.
  • 03.12.2024 14:15
  • Autor: Grupa tipmedia
Jaką moc silnika hydraulicznego wybrać do łuparki?

Charakterystyka łuparki 

Łuparka to urządzenie przeznaczone do rozdrabniania drewna. Dzięki niej produkuje się mniejsze szczapki o wielkości dostosowanej do komory spalania w piecu. Ułatwia to korzystanie z urządzenia grzewczego oraz ogrzewanie nieruchomości. Ze względu na specyfikę pracy, łuparka powinna charakteryzować się wysoką siłą. Osiąga się ją poprzez stosowanie silnika hydraulicznego. Jego parametry powinny być idealnie dostosowane do danego urządzenia. 

Co wpływa na pożądaną moc łuparki?

Wpływ na optymalną moc łuparki do drewna ma kilka podstawowych czynników. Koniecznie weź je pod uwagę, wybierając urządzenie. Należą do nich m.in.:

  • typ maszyny – na rynku dostępne są m.in. łuparki: ręczne, automatyczne, pionowe i poziome. Optymalna moc silnika hydraulicznego zależy m.in. od typu konstrukcji maszyny;
  • siła łuparki – wskazuje ona na to, jaka siła musi powstać w łuparce, aby urządzenie poradziło sobie z rozłupaniem kawałka drewna (bierze się pod uwagę m.in.: średnicę kawałka drewna, jego wilgotność oraz twardość);
  • wydajność łuparki – parametr ten wskazuje na to, ile czasu zajmuje pełen cykl łupania. Wpływ na wydajność mają m.in. maksymalne ciśnienie w układzie hydraulicznym oraz prędkość, jaką osiąga siłownik. 

Zbyt mała moc silnika hydraulicznego w łuparce sprawi, że urządzenie będzie nieefektywne i nie poradzi sobie z twardszym materiałem. Zbyt duża moc sprawi z kolei, że niepotrzebnie wzrosną koszty użytkowania urządzenia, którego pełen potencjał nie będzie wykorzystywany. 

Jak obliczyć moc silnika hydraulicznego do łuparki?

Przy obliczaniu mocy silnika hydraulicznego do łuparki warto zwrócić uwagę m.in. na ciśnienie robocze układu oraz wydajność pompy hydraulicznej, która wskazuje na przepływ płynu w jednostce czasu (zazwyczaj l/min). 

Poniżej wskazano na standardowy zakres mocy silników hydraulicznych stosowanych w danym typie łuparek do drewna. To orientacyjne obliczenia, które mogą różnic się w zależności od modelu. Warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczna urządzenia i postępować zgodnie ze wskazówkami jego producenta. Zakres to:

  • łuparki do 10 ton siły łupu: moc silnika hydraulicznego 5-10 kW;
  • łuparki 10-20 ton siły łupy: moc silnika hydraulicznego 10-20 kW;
  • łuparki powyżej 20 ton siły łupu: moc silnika hydraulicznego 20-40 kW. 

Przy zakupie silnika hydraulicznego do łuparki poza mocą warto uwzględnić również m.in.:

  • chłonność;
  • przyłącza;
  • maksymalną prędkość obrotową ciągłą;
  • maksymalny moment obrotowy ciągły;
  • maksymalny przepływ ciągły;
  • maksymalną moc wyjściową;
  • czop wału napędowego;
  • maksymalną prędkość obrotową chwilową
  • maksymalny przepływ chwilowy;
  • maksymalne ciśnienie zasilania. 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem branżowym. Specjalista podpowie, jaki silnik hydrauliczny okaże się optymalnym rozwiązaniem w danym zastosowaniu. Wysokiej jakości produkty znajdziesz w sklepie Hydromech. 

Artykuł sponsorowany


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anonimTreść komentarza: NO to ciekaweData dodania komentarza: 4.03.2025, 21:53Źródło komentarza: GRABÓW NAD PILICĄ: SZKOŁA NIEWESOŁA I RADA NIERADAAutor komentarza: Zdzisław S.Treść komentarza: Czy możecie wydrukować dokładną recepturę okowity z buraków. Jestem zainteresowany starymi smakami , chciałbym odtworzyć taką wódkę . Mogła by być atrakcją Kozienic jako np. Rychtterówka . Pozdrowienia dla pana Marka i całej Redakcji .Czekam na przepis w następnym numerze .Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:58Źródło komentarza: OKO 9/515Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 9.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 9.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?
Reklama
Reklama