Charakterystyka łuparki
Łuparka to urządzenie przeznaczone do rozdrabniania drewna. Dzięki niej produkuje się mniejsze szczapki o wielkości dostosowanej do komory spalania w piecu. Ułatwia to korzystanie z urządzenia grzewczego oraz ogrzewanie nieruchomości. Ze względu na specyfikę pracy, łuparka powinna charakteryzować się wysoką siłą. Osiąga się ją poprzez stosowanie silnika hydraulicznego. Jego parametry powinny być idealnie dostosowane do danego urządzenia.
Co wpływa na pożądaną moc łuparki?
Wpływ na optymalną moc łuparki do drewna ma kilka podstawowych czynników. Koniecznie weź je pod uwagę, wybierając urządzenie. Należą do nich m.in.:
- typ maszyny – na rynku dostępne są m.in. łuparki: ręczne, automatyczne, pionowe i poziome. Optymalna moc silnika hydraulicznego zależy m.in. od typu konstrukcji maszyny;
- siła łuparki – wskazuje ona na to, jaka siła musi powstać w łuparce, aby urządzenie poradziło sobie z rozłupaniem kawałka drewna (bierze się pod uwagę m.in.: średnicę kawałka drewna, jego wilgotność oraz twardość);
- wydajność łuparki – parametr ten wskazuje na to, ile czasu zajmuje pełen cykl łupania. Wpływ na wydajność mają m.in. maksymalne ciśnienie w układzie hydraulicznym oraz prędkość, jaką osiąga siłownik.
Zbyt mała moc silnika hydraulicznego w łuparce sprawi, że urządzenie będzie nieefektywne i nie poradzi sobie z twardszym materiałem. Zbyt duża moc sprawi z kolei, że niepotrzebnie wzrosną koszty użytkowania urządzenia, którego pełen potencjał nie będzie wykorzystywany.
Jak obliczyć moc silnika hydraulicznego do łuparki?
Przy obliczaniu mocy silnika hydraulicznego do łuparki warto zwrócić uwagę m.in. na ciśnienie robocze układu oraz wydajność pompy hydraulicznej, która wskazuje na przepływ płynu w jednostce czasu (zazwyczaj l/min).
Poniżej wskazano na standardowy zakres mocy silników hydraulicznych stosowanych w danym typie łuparek do drewna. To orientacyjne obliczenia, które mogą różnic się w zależności od modelu. Warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczna urządzenia i postępować zgodnie ze wskazówkami jego producenta. Zakres to:
- łuparki do 10 ton siły łupu: moc silnika hydraulicznego 5-10 kW;
- łuparki 10-20 ton siły łupy: moc silnika hydraulicznego 10-20 kW;
- łuparki powyżej 20 ton siły łupu: moc silnika hydraulicznego 20-40 kW.
Przy zakupie silnika hydraulicznego do łuparki poza mocą warto uwzględnić również m.in.:
- chłonność;
- przyłącza;
- maksymalną prędkość obrotową ciągłą;
- maksymalny moment obrotowy ciągły;
- maksymalny przepływ ciągły;
- maksymalną moc wyjściową;
- czop wału napędowego;
- maksymalną prędkość obrotową chwilową
- maksymalny przepływ chwilowy;
- maksymalne ciśnienie zasilania.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem branżowym. Specjalista podpowie, jaki silnik hydrauliczny okaże się optymalnym rozwiązaniem w danym zastosowaniu. Wysokiej jakości produkty znajdziesz w sklepie Hydromech.