1. Musisz znać każdy czas angielski
Istnieją 3 kłamstwa na temat płynności w języku angielskim, przez które możesz blokować się na naukę. Jednym z najczęściej powtarzanych jest przekonanie, że trzeba znać każdy czas gramatyczny, aby mówić po angielsku.
Na co dzień większość ludzi porozumiewa się za pomocą podstawowych struktur, np. Present Simple, Past Simple i Future Simple. Kluczem do płynności rozmowy jest zrozumienie, że prostota w zupełności wystarczy, aby skutecznie się komunikować.
2. Musisz mówić bezbłędnie, aby cię zrozumiano
Niektórzy są przekonani, że płynność to absolutna poprawność gramatyczna i brak jakichkolwiek błędów. Tymczasem wielu rodzimych użytkowników języka angielskiego też popełnia błędy – często zupełnie nieświadomie.
Płynność to zdolność do wyrażania myśli w zrozumiały, naturalny sposób – bez ciągłego zatrzymywania się, aby poprawić błędy. Ważniejsze jest odpowiednie tempo oraz intonacja. Ludzie docenią twoją zdolność komunikacji i na pewno nie będą egzaminować cię z poprawności językowej, prowadząc z tobą dialog.
3. Płynność możesz osiągnąć w krótkim czasie
Niektórzy obiecują „gruszki na wierzbie”, np. nauczenie się języka angielskiego w 30 dni. To duże wprowadzanie ludzi w błąd. Nauka jest bowiem procesem wymagającym czasu, regularności i zaangażowania. Płynność to nie tylko znajomość słów i gramatyki, ale też możliwość wykorzystywania języka angielskiego w praktyce.
Jak więc skutecznie opanować angielski i nauczyć się płynnie rozmawiać? Doskonałym sposobem może być np. Metoda Aktywnego Mówienia – Aktywny Angielski. To innowacyjny kurs online, dzięki któremu nauczysz się angielskiego od podstaw. Kurs skupia się na użyteczności języka na co dzień, a nie wyłącznie teorii, którą szybko się zapomina. Z Aktywnym Angielskim szybko nauczysz się zwrotów przydatnych w realnych sytuacjach.
Kłamstwa na temat płynności w angielskim – warto pamiętać
Umiejętność płynnego rozmawiania w języku angielskim może okazać się przydatna w najmniej spodziewanym momencie. Być może udasz się na zagraniczne wakacje, gdzie ktoś będzie chciał wdać się z tobą w rozmowę? A może będziesz chciał wybrać się za granicę, aby studiować? Warto opanować język w stopniu komunikatywnym, aby wykorzystywać szerokie możliwości płynące z jego znajomości.
Mity dotyczące płynności w języku angielskim zwykle budzą niepotrzebne objawy. Bardzo często utrudniają naukę lub wręcz do niej zniechęcają. Kluczem do opanowania języka jest jednak pozytywne nastawienie, praktyka, systematyczność i cierpliwość.
Nie staraj się być perfekcyjny na siłę – na dłuższą metę to się nie uda. Skup się na tym, co już umiesz i rozwijaj umiejętności, krok po kroku. Czytaj, słuchaj, pytaj i rozmawiaj – właśnie to jest droga do płynności w języku angielskim.