Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 10:36
Przeczytaj!
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Jeszcze w tym roku uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku będą uczyć się w nowym budynku

...powiedział ponad miesiąc temu wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski. Koszt inwestycji będzie znacznie wyższy niż przewidywano, wzrośnie do ok. 110 mln zł. Pieniądze są. Inwestycja jest w pełni finansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Realizacja jest na zadowalającym etapie. Budowa będzie ukończona nawet przed planowanym terminem końca października 2023 r. Dziś już wiemy, że o kilka miesięcy uda się przyspieszyć oddanie tej imponującej budowli do użytku. Wygląda, że w ławach nowego, nowocześnie wyposażonego budynku Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku uczniowie zasiądą już od 1 września 2023 r.
Jeszcze w tym roku uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych  w Garbatce-Letnisku będą uczyć się w nowym budynku

Pamiętacie Państwo, że nie tak dawno, 10 stycznia 2022 r., w chłodny zimowy dzień uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego rozpoczęło budowę nowego obiektu. Jak powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, budowa nowego budynku szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku to największa tegoroczna inwestycja edukacyjna realizowana na Mazowszu. To będzie nowoczesny, komfortowy budynek na miarę XXI wieku, w którym młodzi ludzie będą nie tylko uczyć się, ale i rozwijać swoje pasje.

Rozpoczęta z początkiem 2022 roku inwestycja obejmuje nie tylko budowę samej szkoły, ale także bursy szkolnej oraz sal warsztatowych. To dużo więcej niż zwykła szkoła, to cały kompleks edukacyjny. Wygodny, ekologiczny, ale także związany z historią mazowieckiej architektury drewnianej – podkreślał wicemarszałek Rafał Rajkowski. Natomiast dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku Mirosław Dziedzicki poinformował w dzień uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę szkoły, że oferta szkoły będzie cały czas poszerzana:

- Będziemy kształcić na kierunku technik architektury krajobrazu. Wprowadzamy dwie innowacje programowe w technikum drzewnym – projektowanie z elementami designu oraz renowację i konserwację drewna. A z kolei w szkole branżowej I stopnia prowadzimy nabory na stolarzy, cieślów, dekarzy i tapicerów. Już teraz wiele się dzieje, a nowa siedziba da nam w zasadzie nieograniczone możliwości rozwoju. Będzie wygodnie i funkcjonalnie.

Od momentu powstania w 1948 roku Szkoła Drzewna mieści się w tych samych, niewielkich budynkach, których stan techniczny pozostawia wiele dożyczenia. Dyrektor Dziedzicki, bez reszty oddany szkole, wspominał początki:

Szkoła powstała z czysto społecznych potrzeb i ze społecznej inicjatywy. W konsekwencji rok szkolny od 9 października 1948 zaczyna jedną klasą, 46 uczniów, sami chłopcy, w bardzo różnych rocznikach, między niektórymi było nawet 20 lat w różnicy wieku. Naukę zaczynają w pięciu prywatnych budynkach [...]w  jednym jest polski, w jednym matematyka, w jednym jakieś inne zajęcia dydaktyczne.[…] Następny rok, to już są cztery klasy.[...] Szkoła szybko zdobywa uznanie, kielecki kurator oświaty kupuje 2,5 ha ziemi, to jest ten Orlik w Garbatce […] i w 69 roku była już kompletna dokumentacja na budowę tej szkoły. Przywieziono na Żuku - to była masa papieru, pełen Żuk - dokumentów projektowych przywieziony z Lublina […] i w 1973 były już zabezpieczone środki finansowe na budowę tej szkoły, a po kilku miesiącach okazało, że ktoś skutecznie wstrzymał budowę [...] A dzisiaj, jakby historia zatoczyła koło i zawracamy w pobliże tego miejsca. Szkoła znana jest w środowisku branżowym. Projekt jest bardzo ważny, ponadregionalny. Zapowiada renesans szkolnictwa zawodowego. (Biuro Prasowe UMWM)

 

Dyrektor ds. inwestycji Elżbieta Cichawa-Grabowska, która bezpośrednio nadzoruje przebieg prac, ostatnio poinformowała, że prace są na etapie zaawansowanym. Mamy już wymurowane ściany, zalane stropy, pokryte dachy. Montowane są okna. Wykonano instalacje energetyczne, wodociągowe i kanalizacyjne oraz kanały wentylacyjne.

 

Nowy kompleks szkolny ponad 11 tys. m.kw., będzie się składać z czterech budynków:

- budynek główny (część oświatowa szkoły);

- budynek warsztatów szkolnych (część warsztatowa), tzw. "mała fabryczka" zostanie zaopatrzona w nowoczesny park maszynowy;

- budynek pełnowymiarowej hali sportowej z zapleczem (część widowiskowo-sportowa);

- budynek internatu, bursy ( 150 miejsc w przestronnych pokojach dwuosobowych)

Wszystkie budynki będą z sobą połączone na dwóch kondygnacjach. Budynek warsztatów zostanie natomiast odseparowany i dostępny po przejściu specjalnym łącznikiem. Między skrzydłami budynku mieścić się będą dziedzińce – zewnętrzny, wejściowy i wewnętrzny, rekreacyjny.

Zastosowane zostaną nowoczesne i przyjazne środowisku technologie. Cały kompleks zasilany będzie przez trzy źródła ciepła: nowoczesne kotły kondensacyjne gazowe, gruntowa pompa ciepła i panele fotowoltaiczne. Cały teren zostanie kompleksowo zagospodarowany. Powstaną nowe drogi, chodniki i dojazdy. Nie zapomniano także o terenach zielonych i małej architekturze.

Projekt nowej siedziby szkoły nie jest przypadkowy. W projekcie elewacji inspirowano się stylem architektury drewnianej, zwanym nadświdrzańskim. Jest to architektura charakterystyczna dla budowli letniskowych i posiada w sobie elementy budownictwa mazowieckiego. Wyróżnia się lekką konstrukcją i bogato zdobionymi pawilonami ze sztukaterią, rzeźbieniami... a ponieważ lokalizacja nowej szkoły znajduje się także przy Stacji Garbatka, w letniskowym rejonie miejscowości, w projekcie architektonicznym przedsięwzięcia nawiązano także do stylu drewnianych willi, tworzących tutejszą przestrzeń od okresu dwudziestolecia międzywojennego. Dzięki działaniom edukacyjnym szkoły, dziedzictwo drewnianej architektury w Polsce będzie miało swoją kontynuację w nowym wymiarze i nowej przestrzeni siedziby szkoły.

Nie sposób nie docenić zaangażowania i sukcesów nauczycieli i uczniów, bo sławią szkołę swoimi wyrobami i działaniami nie tylko w Polsce, ale w Europie wygrywając w EuroSkills Graz w Austrii 2021. Następnie kilku uczniów w reprezentacji narodowej, reprezentowało Polskę w 2022 r. w branżowych działaniach stolarskich w Szanghaju.

- Rośnie dusza i zadowolenie, że Powiat Kozienicki rozwija się. Gratuluję panu Marszałkowi inwestycji, a dyrekcji szkoły efektywnego zarządzania i oddanej kadry nauczycieli, którzy swoim zaangażowaniem zapracowali na dobre imię szkoły... - powiedział na rozpoczęciu budowy Starosta Kozienicki Krzysztof Wolski. Wicemarszałek województwa Rafał Rajkowski w udzielonym w styczniu 2023 r. wywiadzie powiedział, że Naszą ambicją jest, aby to była najnowocześniejsza szkoła profilowa w Polsce, może nawet w Europie. I taki sobie postawiliśmy cel.
 

To wszystko zrealizuje się... już niebawem, za kilka miesięcy !

 

Sztorc

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Zdzisław S.Treść komentarza: Czy możecie wydrukować dokładną recepturę okowity z buraków. Jestem zainteresowany starymi smakami , chciałbym odtworzyć taką wódkę . Mogła by być atrakcją Kozienic jako np. Rychtterówka . Pozdrowienia dla pana Marka i całej Redakcji .Czekam na przepis w następnym numerze .Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:58Źródło komentarza: OKO 9/515Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 9.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 9.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...
Reklama
Reklama