Prelekcja i wystawa są częścią inicjatywy „Śladami Pawła Klimczuka. „Nasz powiat” odczytany sto lat później”, zgłoszonej przez Ewelinę Matuszkiewicz, Janusza Szyszkowskiego oraz Sylwię Borek do 3. Konkursu na inicjatywy lokalne „Nasza kultura z KDK w Gminie Kozienice”, realizowanego przez Gminę Kozienice i Kozienicki Dom Kultury.
– W 1928 roku Paweł Klimczuk, nauczyciel i inspektor szkolny powiatu kozienickiego opublikował pierwszą monografię krajoznawczą tego terenu „Nasz powiat. Wiadomości krajoznawcze dla młodzieży szkół powszechnych powiatu kozienickiego z rycinami i mapką”. Na zaplanowanej wystawie pokazane zostaną zdjęcia z wędrówki śladami Pawła Klimczuka odbytej w 2021 roku przez Ewelinę Matuszkiewicz i Janusza Szyszkowskiego – wyjaśnia Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.
Wystawie będzie towarzyszyć mapa – infografika, na której znajdą się oznaczone miejsca wraz z krótkimi opisami – cytatami z książki Pawła Klimczuka. Z tak przygotowaną mapą można ruszyć jego śladami, odnaleźć miejsca, które opisuje, porównać – co się zmieniło, a co nie – przez niemal sto lat.
Nie tylko wystawa
Na dzień finału inicjatywy zaplanowano także prelekcję.
– Podczas prelekcji Ewelina Matuszkiewicz opowie o życiu i dokonaniach Pawła Klimczuka. Wykład odbędzie się w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego. Początek o godz. 13.00 – dodaje Elwira Kozłowska.
Wstęp na prelekcję jest nieodpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Wydarzeniami towarzyszącymi tego dnia są dwa spacery z ornitologiem Michałem Książkiem, o których informowaliśmy w poprzedniej publikacji (na spacery prowadzone są zapisy).
O autorach
Ewelina Matuszkiewicz – prawnuczka Pawła Klimczuka, inspektora szkolnego w powiecie kozienickim w latach 1917–1933. Autorka cyklu powieści, których akcja toczy się w Kozienicach – „Biały latawiec”, Noc komety”, „Cudne manowce”, „Wieża samotności” (Wydawnictwo Skarabeusz), za swoją twórczość nominowana do nagrody Człowieka Roku Powiatu Kozienickiego w kategorii Kultura (2019). Wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Kozienickiej przygotowuje publikację „Pomału i pieszo. Śladami Pawła Klimczuka”, opowiadającą o Pawle Klimczuku, wybitnym kozieniczaninie, społeczniku i autorze pierwszej monografii krajoznawczej tych terenów.
Janusz Szyszkowski – wnuk Konstantego Jurkowskiego, instruktora ochrony przeciwpożarowej w powiecie kozienickim w latach 1933–1943. Do publikacji „Pomału i pieszo. Śladami Pawła Klimczuka” przygotował dokumentację fotograficzną. Jego zdjęcia ukazały się ostatnio w „Dwutygodniku”.
Napisz komentarz
Komentarze