Aktualny konkurs inicjatyw to już czwarte tego typu przedsięwzięcie realizowane przez Gminę Kozienice i Kozienicki Dom Kultury. Tę edycję ogłoszono na początku czerwca, a do 15 lipca mieszkańcy zgłosili w sumie sześć wniosków o dofinansowanie. Jeden z nich nie spełniał jednak wymogów formalnych, a do kolejnego etapu przeszło pięć inicjatyw. Środki na realizację otrzyma jednak maksymalnie trzy z nich.
– Konkursy na inicjatywy lokalne to idea, która spodobała się naszym mieszkańcom i na stałe wpisała się w nasz kulturalny kalendarz. Ta edycja konkursu spotkała się z dużym zainteresowaniem. Widzimy, że kozieniczanie chcą twórczo działać i zgłaszają ciekawe, zróżnicowane wnioski. Teraz chcemy poprosić mieszkańców o pomoc w wyborze tych najlepszych – wyjaśnia Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.
Głosowanie w Internecie
Każda ze zgłoszonych inicjatyw pozytywnie przeszła weryfikację formalną. Teraz rozpoczyna się dwuetapowy proces ich oceny. Najpierw głos zabiorą internauci, którzy wskażą najciekawsze – ich zdaniem – pomysły.
– Każdy z mieszkańców może oddać swój głos tylko na jedną z inicjatyw. W zależności od liczby uzyskanych głosów, dany pomysł może uzyskać do 10 punktów do końcowej oceny. To dla nas ważny element oceny, bo pokazuje zainteresowanie konkretnymi przedsięwzięciami. Ma też realny wpływ na ostateczną listę rankingową – dodaje Elwira Kozłowska.
Głosowanie odbywa się za pomocą platformy Survey Planet: https://s.surveyplanet.com/lg1qgl8l
Kto walczy o środki?
O dofinansowanie wynoszące do 7 tys. zł rywalizuje pięć pomysłów. Anna i Mateusz Pułkowscy zgłosili projekt „Kozienice Śpiewają 2 – polskie hity lat 60-70-80-tych i przeboje Czesława Niemena. Jego głównym założeniem jest organizacja dwuczęściowego koncertu – w pierwszej części wystąpią kozieniccy wokaliści-amatorzy, w drugiej zaś profesjonalni muzycy zmierzą się z legendą Czesława Niemena.
Kolejna inicjatywa zatytułowana jest „Nasz powiat”. Ma ona na celu m.in. przypomnienie postaci Pawła Klimczuka, ojca Bogusława Klimczuka – patrona Kozienickiego Domu Kultury. Pomysł zgłoszony przez Ewelinę Matuszkiewicz, Janusza Szyszkowskiego i Sylwię Borek obejmuje m.in. organizację wystawy, prelekcji oraz spacerów ornitologicznych.
Grupa Aktywnych Mieszkańców Ryczywołu przedstawiła z kolei projekt pt. „Akcja REGENERACJA OdNowa”, obejmujący m.in. szereg różnego rodzaju warsztatów oraz propozycji aktywnego wypoczynku. Całość zwieńczyć ma wystawa podsumowująca działania.
Konferencja „Mamy! Mamy moc!” to natomiast pomysł Sylwii Mikulskiej-Pawelec, skierowany do mam dzieci w wieku 0-5 lat oraz ich pociech. Autorka inicjatywy planuje organizację dwudniowej konferencji opartej na warsztatach dla dzieci i rodziców, takich jak m.in. joga śmiechu, smyko-MULTISENSORYKA czy „W duchu Montessori”.
Kolejną inicjatywę przygotowały też Wiktoria i Weronika Krekora. Jej tytuł to „„Fotografia to nie tylko pstryk – Dzień z Cyjanotypią”, Autorki pomysłu chcą zwiększyć świadomość mieszkańców na tematy związane z fotografią alternatywną, w tym przypadku cyjanotypią (technika fotograficzna). W ramach inicjatywy, autorki przewidują organizację warsztatów oraz wystawy powarsztatowej.
Zagłosuj!
– Serdecznie zachęcam do głosowania na inicjatywy. Przypomnę tylko, że po zakończeniu głosowania internautów, wnioski oceni jeszcze komisja konkursowa, a pełne wyniki i listę dofinansowanych inicjatyw poznamy w sierpniu – dodaje Elwira Kozłowska.
Opisy poszczególnych inicjatyw można znaleźć na stronie www.dkkozienice.pl, w zakładce poświęconej konkursowi. Realizacja pomysłów odbędzie się w terminie od 1 września do 10 listopada 2022 r.
Napisz komentarz
Komentarze