Bogusław Klimczuk urodził się 19 października 1921 roku w Kozienicach. Ten wybitny kompozytor, pianista, dyrygent i aranżer miał ogromny wkład w rozwój polskiej muzyki rozrywkowej oraz Polskiego Radia. Był autorem mnóstwa szlagierów, które od lat 60. i 70. XX wieku śpiewane są w całym kraju. Kozienicki Dom Kultury z dumą nosi jego imię od 2002 roku, dbając o pamięć o nim i jego kompozycjach
– mówi Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, Elwira Kozłowska.
Dla małych i dużych
Tegoroczny Dzień Patrona odbędzie się 21 października w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach.
Hasło przewodnie Dnia Patrona to „Świat Bogusława Klimczuka”. Chcemy zaprosić mieszkańców do świata muzyki naszego kompozytora, przybliżyć im jeszcze bardziej jego twórczość oraz sylwetkę
– zaznacza Elwira Kozłowska.
Program wydarzenia jest podzielony na dwa bloki. Pierwszy, poranny skierowany jest do najmłodszych. O godz. 10.00 w sali koncertowo-kinowej odbędzie się koncert „Dzieci dzieciom” w wykonaniu przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 1 „Pod Topolą” w Kozienicach i Publicznego Przedszkola nr 4 w Kozienicach.
W godz. 10.30-12.00 w patio, w sali na rogu oraz w sali wystawowej będą czekały zabawy i konkursy dla dzieci, a także karaoke. Ponadto, w programie przewidziano wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Rysujemy piosenki Bogusława Klimczuka” oraz tort urodzinowy.
W godz. 10.00-12.00 maluchy będą miały okazję odwiedzić stoisko edukacyjne „Czarna Płyta”, przygotowane dzięki życzliwości Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach, gdzie zobaczą m.in. płyty winylowe i dawny sprzęt grający.
Wyjątkowa gala
Część główna wydarzenia odbędzie się w sali koncertowo-kinowej CKA i rozpocznie się o godz. 18.00. Galę poprowadzi Paweł Sztompke z Programu 1 Polskiego Radia.
Na początek wysłuchamy krótkiego koncertu „Śpiewamy Bogusława Klimczuka” w wykonaniu solistek z Młodzieżowej Estrady Piosenki Kozienickiego Domu Kultury.
Następnie przewidziano uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego „Cytujemy Klimczuka” oraz zwycięzcom plebiscytu „Wybieramy najpopularniejsze piosenki Bogusława Klimczuka”.
Jedną z dwóch głównych atrakcji gali będzie spektakl baletowo-pantomimiczny pt. „Słowik” w wykonaniu tancerzy Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu.
Jest to spektakl na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena, stworzony do archiwalnego słuchowiska Polskiego Radia z 1954 roku z muzyką Witoldą Lutosławskiego. Za reżyserię i choreografię odpowiada Artur Żymełka. Dlaczego wybraliśmy akurat ten spektakl? Bo jest związany z Polskim Radiem, które było nieodzowną częścią świata Bogusława Klimczuka, a do tego świata zapraszamy naszych widzów
– wyjaśnia Elwira Kozłowska.
Na finał zobaczymy widowisko multimedialne, składające się z animacji i laserowego pokazu przestrzennego.
Animacja została stworzona specjalnie na potrzeby obchodzonego w tym roku jubileuszu. To nasz ukłon w stronę patrona. Do stworzenia autorskiego scenariusza wykorzystaliśmy fakty z życiorysu kompozytora, archiwalne fotografie oraz informacje na temat Festiwalu Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka, a do współpracy zaprosiliśmy zawodowych aktorów, grafików i dźwiękowców
– podkreśla Elwira Kozłowska.
W tej części jubileuszu również nie zabraknie słodkiego tortu. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa fotografii „Bogusław Klimczuk w obiektywie – prywatnie i zawodowo”. Będzie też okazja do wpisania się do księgi pamiątkowej.
Pobierz zaproszenie
Wstęp na jubileusz jest wolny, ale na wydarzenia zaplanowane na godz. 18.00 obowiązują nieodpłatne wejściówki. Te będą wydawane w kasach KDK w Centrum Kulturalno-Artystycznym:
- od 16 października, od godz. 13.00 do 18 października, do godz. 21.00 posiadaczom „Kozienickiej Karty Mieszkańca”’
- od 19 października, od godz. 13.00 (do 2 sztuk dla jednej osoby) przez pozostałych mieszkańców, o ile pula nie zostanie wcześniej wyczerpana.
Na wydarzenie zapraszają Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.
Napisz komentarz
Komentarze