Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 16:12
Przeczytaj!
Reklama prosto i po polsku

Debata o bezpieczeństwie

22 listopada w sali głównej CKA odbyła się debata na temat bezpieczeństwa. Zaprezentowano na niej dotychczasowe osiągnięcia w tym zakresie, jak również zgłoszono szereg postulatów. W dyskusji udział wzięli samorządowcy, policjanci oraz mieszkańcy powiatu.
Debata o bezpieczeństwie

Komendant KPP w Kozienicach – mł. insp. Tomasz Cybulski wprowadził zebranych w tematykę spotkania. Zasygnalizował, że obecnie działania Policji skupione są gównie na poprawie bezpieczeństwa na drogach. Wynika to zarówno z postulatów społeczności, jak i ze specyficznej sytuacji związanej z rozbudową elektrowni. Prace te przyciągnęły do Kozienic i okolic wiele osób napływowych oraz spowodowały zwiększenie ruchu drogowego. Problemy te szczególnie widoczne są w Łuczynowie i Ryczywole.

W 2016 r. w wyniku wypadków na drogach zginęło 16 osób, w tym czterech pieszych. Aby przeciwdziałać temu zjawisku KPP podjęła wzmożoną aktywność patrolową. Od lutego br. W ostatnich miesiącach wysłano ponad 800 patroli, z czego ok. 350 stanowiły patrole w ruchu drogowym. Podczas tych służb funkcjonariusze wykryli 95 wykroczeń. Najczęściej były to przypadki nadmiernej prędkości. Siedmiokrotnie zatrzymano nietrzeźwych kierowców. Komendant przytoczył przykład Ryczywołu, gdzie prócz kilku niegroźnych zdarzeń, nie doszło od lutego do żadnego wypadku drogowego (tj. takiego, w którym przynajmniej jeden z uczestników został ranny lub poniósł śmierć – przyp. red.). Prócz tego KPP podjęła akcje profilaktyczne wśród dzieci, młodzieży oraz osób starszych (np. inicjatywa „B&N: Bezpieczny niechroniony”). W działania te zostały włączone również lokalne media.

Komendant stwierdził też, że istotnym celem kozienickiej policji jest pogłębienie więzi ze społeczeństwem. Działania te mają na celu m.in. wzmocnienie roli dzielnicowych (są obecnie funkcjonariuszami „pierwszego kontaktu”), przywrócenie patroli pieszych (w tym po cywilnemu) oraz podejmowanie działań w oparciu o Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dodał też, że przestępczość o charakterze kryminalnym nie jest na szczęście poważnym problemem powiatu kozienickiego.

Starosta Andrzej Jung zreferował zadania w zakresie ochrony bezpieczeństwa na szczeblu powiatowym, które wynikają m.in. z Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości, Powiatowego Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego oraz innych aktów pranych. Należy do nich przede wszystkim koordynowanie działań różnych podmiotów, nie tylko Policji i Straży Pożarnej. Zadania te dotyczą uczestniczenia powiatu w zarządzaniu kryzysowym, powoływanie komisji ds. bezpieczeństwa, zapewnienia ochrony sanitarnej, weterynaryjnej itp.

Burmistrz Tomasz Śmietanka skupił się na gminnych programach miękkich oraz twardych. Pierwsze polegają na prowadzeniu licznych akcji informacyjnych, mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Programy twarde skupiają się na inwestycjach. W ostatnich latach były m.in. dofinansowania do zakupu aut policyjnych oraz rozbudowa sieci monitoringu miejskiego. W najbliższych latach rozwój infrastruktury monitorującej bezpieczeństwo będzie kontynuowany w oparciu o technologię światłowodową. Jednocześnie dalej pozostanie aktualny problem prywatności – znalezienia kompromisu między osobami, które oczekują wzmożonej kontroli, oraz osobami, które sobie tego nie życzą. Burmistrz zapewnił o dalszej współpracy z KPP w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Wyraził też swoją rezerwę wobec powoływania straży miejskiej w takich ośrodkach jak Kozienice. Tego typu rozwiązanie może wiązać się ze sporami kompetencyjnymi, przerzucaniem odpowiedzialności itp.

Rzecznik KPP w Kozienicach – mł. asp. Ilona Tarczyńska zaprezentowała zgromadzony działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przedstawiła też stosowne statystyki. Obecnie na terenie podległym komendzie za pośrednictwem KMZB dokonano 215 zgłoszeń, z czego potwierdzono 50, a 14 jest w trakcie weryfikacji. 47% odnotowanych zdarzeń dotyczy przekroczenia dozwolonej prędkości, 23% spożywania alkoholu w miejscach publicznych, 13% nieprzepisowego parkowania. Inne zagrożenia (używanie środków odurzających, bezdomność, wandalizm itp.) są odnotowywane jako pojedyncze przypadki. Rzecznik KPP przedstawiła też aplikację mobilną Moja Komenda, z której pomocą można odnaleźć najbliższy posterunek lub zatelefonować do właściwego dzielnicowego.

Podczas dyskusji zasygnalizowano wiele problemów. Podkreślono m.in. rolę prewencji w ograniczaniu negatywnych skutków używania urządzeń elektronicznych („izolowanie się” za pomocą słuchawek, rozmowy przez telefon itp.). Zgłoszono potrzebę doposażenia gminy Grabów nad Pilicą w auto terenowe ze względu na trudne warunki tej części powiatu kozienickiego. Mówiąc o porządku publicznym przypomniano o instytucji mediacji sądowej oraz korzyściach z niej płynących (szybkość, koszty, pominięcie często niedogodnej drogi sądowej itp.). Obecny na sali Józef Cytryniak zwrócił uwagę na konieczność poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach z ul. Głowaczowską. W dyskusji nie zabrakło głosu emerytów – zgłoszono zarówno problemu (np. rozpad więzi sąsiedzkich), jak i wyrażono zadowolenie z faktu istnienia realnej strategii na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Uczestnik panelu dyskusyjnego insp. Marek Świszcz – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu – poinformował zebranych, że w najbliższym czasie mazowiecka Policja będzie „przywracać” komendy. Rozbudowa infrastruktury policyjnej powinna pogłębić więź między społeczeństwem a funkcjonariuszami, jak również wzmocnić efektywność działań na rzecz bezpieczeństwa. Podzielił on obawy komendanta Cybulskiego dotyczące niewielkiej skuteczności bardzo małych posterunków („1 + 4”, „1 + 5”).

Insp. Świszcz podsumował debatę oraz wyraził swój optymizm na przyszłość.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Zdzisław S.Treść komentarza: Czy możecie wydrukować dokładną recepturę okowity z buraków. Jestem zainteresowany starymi smakami , chciałbym odtworzyć taką wódkę . Mogła by być atrakcją Kozienic jako np. Rychtterówka . Pozdrowienia dla pana Marka i całej Redakcji .Czekam na przepis w następnym numerze .Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:58Źródło komentarza: OKO 9/515Autor komentarza: EmerytkaTreść komentarza: Radni Pionek słusznie obniżyli burmistrzowi Kowalczykowi wynagrodzenie ponieważ niszczyl miasto i dalej to robi. Wystarczy przejechać się po mieście i zobaczyc- dziurawe ulice, miasto brudne, alejka przy ul.JPII w parku trzy lata i beznadziejna i na Błoniach dwa lata i już dziury, wydawał pieniądze podatników na rzeczy zbędne a ważne sprawy ominął, nadzatrudnienie w urzędzie miasta, umarzał podatki koleżkom a od mieszkancow chciał jak najwiekszych podwyżek. Po prostu zniszczył nas mieszkańców i już dawno należało mu obniżyć wynagrodzenie a nie dopiero teraz. Gdyby miał odrobinę honoru to sam powinien odejść. Ale takie osoby nie mają go za grosz tylko dalej są pasożytami. BRAWO RADNI!!!!!!Data dodania komentarza: 9.02.2024, 01:43Źródło komentarza: OKO 3/509Autor komentarza: E leTreść komentarza: Bedzie mi milo wrocic do tego miejsca. Fajna atmosfera i sympatyczni ludzie. Vi aspettiamo domani alle 18. Non mancate! Up the Golden HandData dodania komentarza: 10.11.2023, 11:27Źródło komentarza: GOLDEN HAND: CHCIAŁEM, ŻEBY BYŁY REFRENYAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przeczytałem, Bardzo ciekawa polecam. Ewelino GratulacjeData dodania komentarza: 9.11.2023, 20:41Źródło komentarza: „To są również moje rodzinne strony” – wywiad z Eweliną MatuszkiewiczAutor komentarza: MfooyarekTreść komentarza: Cudów nie ma. Zaklinanie rzeczywistości niczego nie daje - otóż się nie udaje.Data dodania komentarza: 13.09.2023, 14:50Źródło komentarza: SP ZZOZ KOZIENICE: JAKIM CUDEM TO SIĘ UDAJE?Autor komentarza: słuchaczTreść komentarza: słuchałem, szkoda ze nie ma radiaData dodania komentarza: 25.08.2023, 20:48Źródło komentarza: Jedna rzecz jest stała...
Reklama
Reklama