Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 14:31
Przeczytaj!

Czy każdej firmie potrzebna jest profesjonalna obsługa prawna?

Współczesny biznes jest nierozerwalnie związany z prawem – nie da się dziś prowadzić firmy bez znajomości obowiązujących przepisów. Regulacje prawne dotyczące działalności gospodarczej ulegają obecnie bardzo częstym zmianom i nowelizacjom, a w życie niemal z dnia na dzień wchodzą kolejne ustawy i rozporządzenia. Mimo to wielu przedsiębiorców wychodzi z założenia, że dopóki ich biznes funkcjonuje dobrze, nie muszą szukać fachowej pomocy prawnej, a o wsparcie prawników-specjalistów zawsze zdążą się zwrócić w chwili, gdy problemy rzeczywiście się pojawią. Takie podejście jednak nie zawsze się sprawdza.
  • 18.08.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy każdej firmie potrzebna jest profesjonalna obsługa prawna?

Na czym polega obsługa prawna przedsiębiorstwa?

Formalnie rzecz biorąc obsługa prawna firmy polega na nawiązaniu ścisłej, długofalowej współpracy z kancelarią prawną, która od tego momentu świadczy konkretne usługi na rzecz przedsiębiorstwa. W zależności od przyjętego modelu współpracy może to być kompleksowa obsługa wszystkich obszarów, w których niezbędna jest pomoc prawna albo doraźne wsparcie wyłącznie w określonych przypadkach.

Najczęściej firmy korzystają z usług kancelarii prawnych w zakresie:

  • opiniowania umów,
  • reprezentowania przedsiębiorcy przed sądami i w trakcie negocjacji lub sporów z innymi podmiotami gospodarczymi,
  • opracowywania zapisów na potrzeby regulaminów i statutów,
  • reprezentowania w sporach z pracownikami,
  • sporządzania opinii prawnych,
  • windykacji wierzytelności,
  • przygotowywania pism kierowanych do sądów, organów administracji publicznej i różnego rodzaju instytucji,
  • zakładania, rejestracji, przekształcania i likwidacji działalności gospodarczej.

Kiedy skorzystać z pomocy prawnika?

Podstawowym zadaniem kancelarii prawnej jest zapewnienie firmie wsparcia w wymaganym zakresie. W praktyce oznacza to, że usługi prawnika-specjalisty nie są potrzebne przez cały czas, a jedynie wtedy, kiedy rzeczywiście istnieje taka konieczność. Warto jednak pamiętać, że każdy biznes ma swoją własną specyfikę, w związku z czym w niektórych firmach obsługa prawna będzie polegać na codziennej kooperacji w prowadzeniu działalności, podczas gdy w innych przedsiębiorstwach może ograniczać się jedynie do kilku godzin pracy prawnika w miesiącu.

Niezależnie od zakresu współpracy dobrym pomysłem jest konsultowanie z prawnikiem każdej decyzji, która może mieć istotny wpływ na firmę – np. przed zawarciem umowy, której nie wszystkie zapisy są w pełni zrozumiałe albo zanim zostanie podjęta decyzja, której efekty i konsekwencje firma odczuje dopiero w dłuższej perspektywie czasowej. Tego rodzaju konsultacje są standardem w większości krajów zachodnich, w których przedsiębiorcy dobrze zdają sobie sprawę z tego, że od podejmowanych przez nich decyzji zależy tempo rozwoju ich biznesów – a w skrajnych przypadkach nawet istnienie firmy.

Realne wsparcie dla firmy nie tylko przed sądem

W Polsce bardzo często wsparcie kancelarii prawnej specjalizującej się w zagadnieniach związanych z szeroko rozumianym prawem gospodarczym jest rozumiane jedynie jako reprezentowanie firmy przed sądem. Tymczasem warto uświadomić sobie, że stała współpraca i konsultowanie podejmowanych decyzji biznesowych z prawnikiem-specjalistą w danej dziedzinie zwykle skutkuje brakiem konieczności rozstrzygania sporów na sali sądowej. Jest to również opcja znacznie tańsza i bezpieczniejsza dla firmy, ponieważ w każdym przypadku lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie problemom niż rozwiązywanie ich, gdy już się pojawią.

Tekst powstał we współpracy z Kancelarią Pielecki. 

--- Artykuł sponsorowany ---