Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 21:29
Przeczytaj!

Etykiety samoprzylepne - jakie są ich zalety i gdzie są wykorzystywane?

Etykiety samoprzylepne są używane niemal w każdej branży przemysłu. Korzysta z nich każda firma usługowa jak i produkcyjna. Dlaczego tak chętnie się z nich korzysta? Czym różnią się etykiety dwuwarstwowe od wielowarstwowych?
  • 14.03.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Etykiety samoprzylepne - jakie są ich zalety i gdzie są wykorzystywane?

Etykiety wielowarstwowe - do czego są wykorzystywane?

Etykiety wielowarstwowe najczęściej wykorzystywane są w branży kosmetycznej  i farmaceutycznej. Pozwalają one na umieszczenie dużej ilości informacji na małej przestrzeni. Jest to ich główny atut, który umożliwia producentom umieszczenie wszelkich niezbędnych danych wymaganych ustawowo. Wygląd etykiet wielowarstwowych jest również charakterystyczny. Forma przypominająca książkę, pozwala na umieszczenie kilku stron zadrukowanych np.w różnych językach

Etykiety wielowarstwowe możne podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Są to etykiety sandwich, peel-off, dwuwarstwowe. Każdą z nich charakteryzuje inny wygląd i sposób zadrukowania. 

Etykiety peel-off

Ten rodzaj etykiety jest jednym z najczęściej wybieranych przez producentów. Etykiety trójstronne  wielowarstwowe są najbardziej trwałym i estetycznym rozwiązaniem. Takie rozwiązanie daje możliwość zamieszczenia wielu niezbędnych informacji. Etykiety peel-off doskonale nadają się do umieszczania na produktach kosmetycznych, gdzie opakowanie jest niewielkich rozmiarów. Otwierane etykiety trójstronne wytwarzane są z folii propylenowej, która doskonale przyjmuje różne metody nadruku. 

Do produkcji wykorzystuje się druk inkjektowy, cyfrowy i fleksograficzny. Druk etykiet pozwala na wykorzystanie niemal wszystkich metod, którymi obecnie posługuje się poligrafia. Etykiety typu peel off można zamówić m.in. w drukarni Arti-Bau (artibau.pl).

Etykiety sandwich, booklet

Sandwich-e pozwalają na wykonanie nadruku na każdej ze stron etykiety z wyłączeniem tej pokrytej klejem. Dodatkowo druk cyfrowy pozwala  na naniesienie  na folię zarówno tekstu, jak i obrazu (kodów kreskowych, QR, znaków reklamowych). 

Z kolei etykiety booklet przypominają swoją formą typową książkę, w której strony zastąpione są papierową nadrukowaną broszurą, a okładka została zamieniona na laminat pokryty klejem. 

Metody nadruku 

Drukarnia etykiet najczęściej posługuje się kilkoma sposobami nadruków. Jednym z najlepszych metod jest druk inkjektowy. Wykorzystuje on atrament utwardzalny pod światłem UV. Powoduje to, że jest on przede wszystkim bardzo wytrzymały na uszkodzenia. A dodatkowo wielu odbiorców oczekuje błyszczącej powłoki na powierzchni etykiety. Nie bez znaczenia jest również maszyna, która wykonuje nadruki. Jedną z nich jest Mark and Digital Series. Wielofunkcyjne urządzenie przystosowane jest również do tworzenia etykiet na opakowania PET, druku na folii transparentnej.   

Pewnym dopełnieniem druku inkjektowego jest druk fleksograficzny. Pozwala on na nałożenie ochronnej warstwy laminatu i matowej powłoki na całość etykiety lub jej pewne elementy. Dzięki dwóm dopełniającym się sposobom nadruków można uzyskać najlepsze efekty, które są również opłacalne ekonomicznie dla klienta. Połączenie druku injektowego i fleksograficznego umożliwia na wytwarzanie etykiet peel-off. 

 

 

Drukarnia Etykiet Arti-Bau

ul. Brzozowa 8

55-040 Ślęza

Tel. 717822678

--- Artykuł sponsorowany ---