Stanąć na rozrogu
Gorczańskie szczyty wprawdzie nie imponują wysokością, ale mimo to kwitnie tu turystyka piesza, rowerowa i konna. Osobliwością Gorców jest Turbacz, będący rozrogiem, od którego biegnie siedem grzbietów górskich: Pasmo Gorca, Mostownica i Kułdoń, Turbaczyk, Suchy Groń, Obidowiec, Średni Wierch i Bukowina Obidowska. Są one wielką atrakcją dla miłośników górskich wędrówek, dostarczają niepowtarzalnych widoków, ciszy i spokoju. Przy sprzyjającej pogodzie ze szczytu Turbacza można dostrzec nawet zabudowania Krakowa (oddalonego o około 80 km). Dla turystów wyznaczono kilkanaście szlaków pieszych (najpopularniejszy Główny Szlak Beskidzki), 7 - rowerowych i 7 szlaków konnych.
Konieczność ochrony pięknego krajobrazu oraz unikalnych walorów przyrodniczych dostrzeżono już w 1927r. – na tych terenach funkcjonował rezerwat przyrody im. Władysława Orkana. Ponad pół wieku później (w 1981r.) utworzono Gorczański Park Narodowy. Jego symbolem jest salamandra plamista, a jego siedziba to Poręba Wielka. Park Narodowy stoi na straży unikalnych widoków, a także górskich przedstawicieli fauny ( traszka karpacka, cietrzew, głuszec, orzeł przedni, niedźwiedź brunatny, ryś, żbik i in.) i flory (podejźrzon lancetowaty - być może już wyginął, zarzyczka górska, fiołek dwukwiatowy, skalnica gronkowa i in.).
Gdzie zacząć przygodę z Gorcami?
Poręba Wielka, mimo że jest wsią, posiada rozbudowaną bazę noclegową i jest doskonałym miejscem do dalszych wędrówek, turystyki rowerowej czy turystyki konnej. Każdy turysta znajdzie tam odpowiedni dla siebie hotel czy tez kwaterę. To doskonałe miejsce na urlop w górach. Sama w sobie, miejscowość oferuje kilka atrakcji turystycznych - godny odwiedzenia jest XVI-wieczny Park Wodzickich z ruinami zabudowań dworskich. Drzewostan parku z Wiązami Łokietka i Chłosty (największe wiązy w Polsce) powinien budzić wielki podziw – niektóre okazy liczą nawet po 300-400 lat. We wsi znajduje się Muzeum Biograficzne Władysława Orkana (poety i powieściopisarza) tzw. „Orkanówka”. Odkryto tutaj również pokłady wód geotermalnych (solanki jodobromowe) o temperaturze 42° C, działających leczniczo na wiele schorzeń . Z Koninek (przysiółek Poręby Wielkiej) zielonym szlakiem dotrzeć można na polanę Suhora, gdzie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne. Czyste i nieoświetlone niebo w tej okolicy, pozwala w bezchmurne noce podziwiać gwiazdy. Stąd również wiedzie najkrótszy szlak na Turbacz.
Zimą króluje tu turystyka narciarska – szczególnie Koninki to raj dla narciarzy. Wyciągiem krzesełkowym dojechać można na górę Tobołów (964 m), funkcjonują też 3 wyciągi talerzykowe. Na polanie Starmaszka funkcjonuje stacja narciarska wraz z bufetem dla narciarzy. Narciarskie trasy zjazdowe są urozmaicone, dlatego bez względu na umiejętności i wymagania co do stoku , każdy znajdzie coś dla siebie.
Dla fanów zimowego szaleństwa są tu również narciarskie trasy biegowe, jak chociażby najpopularniejsza „Śladami Olimpijczyków”. Fani biegówek znajdą tu świetne warunki śniegowe, solidne podbiegi i, co nie jest bez znaczenia, cudowne widoki. A po wbiegnięciu na Turbacz mogą posilić się w schronisku zupą czosnkową i gorącą herbatą.
Hotel Górski Raj
Poręba Wielka 765 / Koninki
34-735 Niedźwiedź
Tel. 183318011