Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:20
Przeczytaj!

Krosty we włosach – przyczyny i sposoby na zwalczanie

Krosty we włosach mogą mieć różne podłoże i być przyczyną skórnych dermatoz. Zdarza się, że są jednym z objawów np. łojotokowego zapalenia skóry głowy, gdzie dodatkowe objawy tej przewlekłej choroby to również czerwone plamy, rumieniowo-złuszczające się zmiany, łupież oraz świąd, ale też przetłuszczanie się włosów. Dostrzegasz tego typu objawy również u siebie? A może jesteś w okresie remisji? Zostań z nami i dowiedz się więcej, jak zlikwidować krosty we włosach na różnym tle.
  • 08.10.2024 08:26
  • Autor: Farmacia Verde
Krosty we włosach – przyczyny i sposoby na zwalczanie

Krosty na skórze głowy – przyczyny i sposoby na zwalczanie

Schorzenie, będące przyczyną powstawania krost na skórze głowy:

Jak zwalczać:

Łojotokowe zapalenie skóry

Zastosuj:

  • specjalistyczne leczenie oraz zabiegi trychologiczne – zlecone przez dermatologa,

  • systematyczną pielęgnację dermokosmetyczną,

  •  w porozumieniu z dietetykiem, odpowiednią dietę.

Zapalenie mieszków włosowych

Dermatolog dobiera:

- miejscowy antybiotyk,

- preparat antygrzybiczny,

- specjalną przeciwzapalną maść lub krem – jeżeli objawy nie są nasilone, zazwyczaj z kortykosteroidami.

Ponadto sprawdzają się ciepłe kompresy, regularne mycie chorego obszaru wodą i delikatnym mydłem.

Łuszczyca

Zastosuj zabiegi trychologiczne oraz leczenie zlecone przez dermatologa:

  • leczenie jest dwuetapowe:

1. leki złuszczające – pozwalające usunąć łuski,

2. leki hamujące procesy zapalne i nadmierną proliferację naskórka,

  • dodatkowo w zaawansowanych zmianach, specjalista może wykorzystać również leczenie ogólne, np. retinoidy,

  • warto wdrożyć do pielęgnacji profesjonalne dermokosmetyki przeznaczone do walki z łuszczycą,

  • w porozumieniu z dietetykiem, zastosuj odpowiednią dietę.

Grzybica

Na podstawie typu choroby i stopnia zaawansowania, dermatolog wybiera najlepsze zabiegi trychologiczne oraz metody leczenia:

  • leczenie miejscowe: maści albo kremy – działające na konkretne rodzaje grzybów,

  • terapię z wykorzystaniem leków doustnych, które stosuje się w przypadku zaawansowanej choroby.

Dodatkowo leczenie przyśpieszy częste pranie ręczników, pościeli oraz regularne czyszczenie grzebienia czy szczotki, jak również innych akcesoriów higienicznych. Postępując w ten sposób, można przyspieszyć leczenie choroby, a ponadto  uniknąć zarażenia domowników.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – charakterystyka

ŁZS głowy jest związane z nadmiernym rozrostem drożdżopodobnych grzybów malassezia furfur, przez nadprodukcję tłustego łoju. Nie wiadomo dlaczego dochodzi do nadmiernej pracy gruczołów łojowych, dlatego postępuje się objawowo. Zabija się pasożyty, by się dalej nie rozmnażały i nie atakowały następnych partii ciała, bogate w gruczoły łojowe. Długotrwały stan zapalny prowadzi bowiem do powstania rumieniowych, złuszczających się wykwitów z kolistym kształtem, zazwyczaj pokrytych strupami. Co jest ściśle związane z przyspieszonym złuszczaniem się martwych komórek naskórka, zamiast w 28 dni – nawet w 9-10 dni. Powoduje to, że te martwe komórki zlepiają się w charakterystyczne łuski i przylegają do skóry głowy, co też wywołuje  swędzenie. Czytaj więcej na temat: https://www.malbork1.pl/publikacje/33338,krosty-we-wlosach-przy-lzs-skuteczne-metody

Pot dodatkowo nasila przykre objawy, a następstwem jest nagminne drapanie, wywołujące:

  • nadmierne wypadanie włosów,

  • łysienie (na skutek uszkodzenia mieszków włosowych),

  • nawracające infekcje,

  • nadżerki,

  • przeczosy.

    Pielęgnacja włosów łzs
Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

W przypadku jakiejkolwiek dermatozy konieczna jest wizyta u dermatologa i rozpoczęcie prawidłowego leczenia. Takie postępowanie skraca czas trwania przykrych objawów schorzenia. Warto, mimo odczuwalnego swędzenia, unikać drapania podrażnionej skóry głowy, bo to tylko pogłębia odczuwalny świąd, ponadto powoduje dodatkowo mechaniczne podrażnienia. Trzeba zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację przy pomocy wysokiej jakości dermokosmetyków – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica

Wypróbuj szampon, emulsję i płyn, które złagodzą krosty na głowie oraz inne, charakterystyczne objawy ŁZS

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed –kliknij
  • Szampon na krosty na głowie Seborh – znajdziesz w nim np.: siarczek selenu, ichtiol oraz  pirokton olaminy. Szybko złuszcza i oczyszcza skórę głowy oraz włosy z łusek, sebum oraz innych nieczystości. Preparat reguluje pracę gruczołów łojowych, a także wzmocnia barierę hydrolipidową, skutecznie zabija grzyby, więc skóra przestanie Cię swędzieć. 

  • Emulsja Seborh – zawiera, np.: siarkę, olej z czarnuszki czy mocznik, więc szybko koi stany zapalne, normalizacje pracę gruczołów łojowych. Produkt złuszcza martwy naskórek, łagodzi zmiany, zmiękcza, wygładza skórę i odkaża, pozostawiając ją miłą w dotyku.

  • Płyn Seborh – ma w składzie substancje, typu: ekstrakt z miłorzębu, kwas jabłkowy, a także pantenol.  Mgiełka poprawia działanie naczyń krwionośnych i mikrokrążenia. Ponadto zauważysz, że skóra jest nawilżona oraz zregenerowana.

     

Przeczytaj opinie i informacje na temat dermokosmetyków SEBORH do skóry z łojotokiem, na stronie seborh.pl

 

Jak stosować zestaw Seborh?

Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.

Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

 

Pielęgnacja przy ŁZS – jak pozbyć się przykrych objawów, typu krostki na głowie?

Nie możesz pominąć regularnych wizyt u dermatologa, który jako jedyny może rozpocząć niezbędne leczenie, dostosowane do Twojego stanu.

Systematycznie stosuj też profesjonalne dermokosmetyki do walki z tą chorobą, bogate w odpowiednio dobrane emolienty, złuszczające martwy naskórek i regulujące pracę gruczołów łojowych. Takie produkty działają holistycznie, zatem przy ich pomocy uderzysz we wszystkie charakterystyczne objawy, a nie tylko krostki na głowie.

Podsumowanie

Wszystkie dermatozy, dotyczące owłosionej skóry głowy, wymagają bezwzględnej konsultacji dermatologicznej. Krosty we włosach mogą mieć różne przyczyny, a tylko specjalista może stwierdzić prawdziwe podłoże schorzenia. Niezależnie od rodzaju choroby skóry, należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza i stawiać się na kolejne, wyznaczone przez niego wizyty. Dzięki właściwej pielęgnacji, a także holistycznemu podejściu, szybko przygasisz zmiany.

Materiał partnera