Na czym polega usługa "self storage"?
Usługa "self storage" (z. ang. "samodzielne przechowywanie" polega na wynajmie niewielkich powierzchni magazynowych, takich jak komórki i kontenery. To rozwiązanie bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie korzysta z niego co dziesiąta rodzina, zyskujące coraz większą popularność również w Europie Zachodniej. Także w Polsce w ostatnich latach powstaje coraz więcej magazynów (np. magazyn na rzeczy Stokado), gdzie za niewielką miesięczną opłatą można zapewnić sobie całodobowy dostęp do kontenera lub komórki. W zależności od potrzeb, można zdecydować się na wynajem bardzo małych komórek i boksów, o powierzchni od 1 m2 , ale i większych przestrzeni, odpowiednich dla potrzeb dobrze prosperujących firm. Oferta skierowana jest zarówno dla tych, którzy potrzebują przestrzeni magazynowej, z której będą mogli korzystać przez lata, jak i osób, które chcą po prostu przechować gdzieś swoje rzeczy przez dwa tygodnie. Zawsze można zrezygnować z dalszego wynajmu lub zdecydować się na przedłużenie umowy.
Całodobowy dostęp i bezpieczeństwo przechowywania
W wynajętych komórkach i kontenerach można przechowywać wszystko, co potrzebne: archiwa firmy, sprzęt roboczy, nadwyżki towarów czy też nieużywane meble i bibeloty, które nie mieszczą się w domu. Będziesz mieć do nich dostęp przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, w dni robocze i weekendy. W każdej chwili możesz zajrzeć do swojego kontenera, zabrać z niego to, co ci potrzebne, lub dołożyć inne rzeczy. Zaletą korzystania z usługi "self storage" jest przede wszystkim duże bezpieczeństwo przechowywanych rzeczy. Wynajem małej komórki od prywatnego najemcy wiąże się z niepewnością i strachem o posiadane rzeczy. Korzystając z "hoteli dla rzeczy", jak mówi się o usługach "self storage", nie musimy się o nic obawiać, gdyż właściciele przestrzeni magazynowych zapewniają ochronę i ciągły monitoring, a także wysoki standard w zakresie utrzymania czystości i higieny.
Usługa self-storage - dla kogo?
Z usługi self-storage mogą skorzystać wszyscy, zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Bardzo często na to rozwiązanie decydują się drobni przedsiębiorcy, którzy, w przeciwieństwie do największych graczy na rynku nie mają możliwości ani potrzeby wynajmować wielkich magazynów. Self storage może być korzystne dla właścicieli rodzinnych przedsiębiorstw, start-upów i sklepów internetowych. Dzięki dodatkowej przestrzeni zyskają oni szansę, by rozwinąć swoją działalność. W przypadku sklepów internetowych, na początku działalności nie opłaca się korzystać np. z usługi fulfilment. Lepiej skorzystać z bardziej elastycznych magazynów Self Storage.
Z drugiej strony przestrzeń magazynową bardzo chętnie wynajmują mieszkający w pobliżu właściciele nowych bloków i apartamentowców, którzy na swoich osiedlach nie posiadają dostępu do komórki w piwnicy, lub dla których jest on niewystarczający. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że warto funkcjonować w uporządkowanej o swobodnej przestrzeni i szuka rozwiązań, by móc uporządkować rzadko używane sprzęty. Gdy tylko dowiadują się o usłudze self storage, dochodzą do wniosku, że jest to o wiele lepszy pomysł niż dalsze zagracanie garażu.
Koszty wynajmu przestrzeni magazynowych w ramach usługi "self storage"
Koszty wynajmu przestrzeni magazynowych różnią się w zależności od miejsca i firmy, która oferuje podobną usługę, jednak zazwyczaj są one określane jako "przystępne" przez rodziny i właścicieli niewielkich firm. W Polsce działa kilkanaście dużych magazynów typu "self storage", najczęściej są one zlokalizowane w dużych miastach. Przykładowo, firma Stokado udostępniająca przestrzenie magazynowe typu "self storage" we Wrocławiu, w Poznaniu w umożliwia wynajęcie niewielkiej komórki w cenie już od 80 zł/miesiąc. Można znaleźć także inne korzystne oferty.