Wymiana informacji między opiekunkami w Niemczech jest ważna
Dlaczego wdrożenie nowej opiekunki w sztelę jest tak istotne? Są dwa powody. Pierwszy to większa pewność siebie zmienniczki, drugi – bezpieczeństwo podopiecznego. Pamiętaj, że nowa osoba może być wręcz nowicjuszką w branży. Kto wie, czy to nie jej pierwszy wyjazd do opieki w Niemczech. Przypomnij sobie, jak się czułaś, kiedy sama byłaś w takiej sytuacji. Zapewne bardzo by Ci pomogło spotkanie z koleżanką po fachu, która porozmawia z Tobą po polsku i opowie o zleceniu. Zmienniczka z pewnością doceni więc Twoje zaangażowanie, uspokoi się, nabierze pewności i dystansu.
Nowa sytuacja jest stresująca także dla osoby starszej. Seniorzy z reguły nie lubią zmian i odczuwają wtedy duży dyskomfort. Nie wiedzą, jak będzie ich traktowała nowa osoba. Zastanawiają się, czy nowa opiekunka sobie poradzi, skoro nawet nie wie, że na śniadanie jedzą jajko na miękko, a kubki chowają w szafce po prawej stronie. Znają Ciebie i najchętniej pozostaliby przy tym, co znane. Jeśli więc dobrze przygotujesz zmienniczkę do rozpoczęcia pracy, podopieczny z pewnością będzie Ci za to wdzięczny.
O czym opowiedzieć zmienniczce w opiece?
Przed przyjazdem nowej opiekunki przygotuj sobie listę spraw, o których chcesz z nią porozmawiać. Powinny się na niej znaleźć informacje o:
Charakterze podopiecznego: opisz, jaki jest na co dzień senior. Czy ma poczucie humoru, jest rozmowny, towarzyski i chętny do podejmowania aktywności? A może jest osobą nieco wycofaną, lubiącą zaszyć się w ciszy salonu z książką czy gazetą? Każda informacja, nawet ta, która może Ci się wydawać nieistotna, dla zmienniczki będzie bezcenna.
Rodzinie seniora: opisz, jak często bliscy kontaktują się z osobą starszą i jak ona sama odnosi się do tego kontaktu. Jeżeli trudno się z nimi dogadać w niektórych kwestiach, również o tym wspomnij. Dzięki temu nowej opiekunce będzie łatwiej nawiązać relację.
Nawykach osoby starszej: każdy człowiek, w tym senior, ma swoje przyzwyczajenia. Jeśli zmienniczka będzie wiedzieć, który kubek i talerz jest jego ulubionym, nastrój podopiecznego się polepszy. Pamiętaj, że drobiazgi i błahostki mogą wpłynąć na samopoczucie osoby starszej.
Rozmieszczeniu produktów w szafkach: możesz oprowadzić nową opiekunkę po domu i pokazać jej, gdzie co leży. Zmienniczka poczuje się pewniej, wiedząc, że nie musi godzinami szukać zastawy dla gości.
Dniu seniora: plan dnia jest dla wielu osób starszych bardzo istotny. Nowa opiekunka w Niemczech powinna wiedzieć, o której senior wstaje, je obiad, kładzie się spać. Poinformuj ją, w jakie dni przychodzi pielęgniarka czy rehabilitant.
Codziennym menu podopiecznego: zwróć uwagę na to, co osoba starsza lubi jeść, a czego za żadne skarby nie tknie. Opowiedz o zwyczajach, którym hołduje się w kuchni, o produktach, jakie zawsze powinny znajdować się w lodówce.
Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo
A jeśli to Ty szukasz pracy w niemieckiej opiece jako zmienniczka, powyższy artykuł też Ci pomoże. Będziesz wiedzieć, o co zapytać poprzedniczkę. Natomiast oferty pracy na zastępstwo znajdziesz w Agencji Veritas. Spokojnej szteli!
Więcej informacji o branży opieki w Niemczech znajdziesz na stronie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/