Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 10:58
Przeczytaj!

Rabaty warzywno-kwiatowe – połączenie piękna z funkcjonalnością

Naturalna metoda na pozbycie się szkodników i zapobieganie chorobom roślin? Rabaty warzywno-kwiatowe! Poznaj gatunki, które mają supermoce, pozwalające im chronić swoich sąsiadów. Posadź je w swoim ogrodzie i ciesz się obfitymi zbiorami. Zwłaszcza jeśli prowadzisz uprawę ekologiczną, permakulturową lub po prostu nie masz ochoty stosować chemicznych oprysków.
  • 27.09.2024 08:00
  • Autor: Grupa tipmedia
Rabaty warzywno-kwiatowe – połączenie piękna z funkcjonalnością

Zalety rabat warzywno-kwiatowych – allelopatia

Allelopatia to określenie na symbiotyczne współżycie roślin. Wiele gatunków ozdobnych odstrasza szkodniki i neutralizuje patogeny, chroniąc uprawy. Jednocześnie dekorują warzywnik.

Duża liczba roślin jednorocznych oraz bylin jest miododajna i przyciąga zapylacze, które zwiększają obfitość warzywnych plonów. Jeśli spojrzysz od strony kulinarnej, to wiele pożytecznych roślin ozdobnych również ma jadalne części (kwiaty), jak np.: nagietek, nasturcja, aksamitka, pysznogłówka i czarnuszka.

Rośliny ratunkowe – jak łączyć je z warzywami?

Nagietek odstrasza nicienie, chroni przed bielinkiem kapustnikiem i bakteriami, które powodują gnicie korzeni. Wabi mszyce, odciągając je od warzyw, a także pożyteczne owady, jak złotooki i biedronki, które żywią się mszycami, czerwcami i przędziorkami. 

Aksamitka zniechęca nicienie i mączliki, za to przyciąga bzygi, które redukują populację mszyc.

Nasturcja to tzw. roślina ofiarna, która zwabia szkodniki. Gąsienice, ślimaki, mszyce i mączliki żerują na niej, zamiast na warzywach.

Pelargonia odstrasza pędraki, a lawenda połyśnicę marchwiankę. Przy lawendzie pamiętaj, że nie lubi nadmiernego podlewania w przeciwieństwie do warzyw. Najlepiej ustaw ją w donicy dla ochrony przed przelaniem.

Aksamitki, nasturcje, pelargonie i wiele innych nasion kwiatów znajdziesz w sklepie ogrodniczym online: https://cebule-kwiatowe.pl/nasiona-kwiatow/.

Zioła – jakich szkodników się z nimi pozbędziesz?

Na rabatach warzywno-kwiatowych znajdź miejsce dla ziół. Rozmaryn odstrasza połyśnicę marchwiankę, piętnówkę i kapustnicę, mięta mrówki, śmietkę cebulankę i mszyce, a bazylia ogranicza rozwój chorób grzybowych. 

Zapach szałwii, majeranku i rozmarynu zagłusza aromat marchwi i dezorientuje szkodniki. Rumianek posadzony obok mięty i pokrzywy stanowi skuteczną barierę przed intruzami, a w połączeniu z cząbrem działa antygrzybiczo i przeciwbakteryjnie, ratując cebulę i dodając jej przy okazji słodyczy.

Połączenia idealne – dopasuj kwiaty do warzyw na grządce

Zobacz teraz, jak połączyć poszczególne rodziny warzyw z roślinami ozdobnymi:

  • warzywa korzeniowe – nasturcja, aksamitka, lawenda, nagietek, szałwia, majeranek, rozmaryn,
  • kapusta, kalafior, brukselka – nasturcja, nagietek, aksamitka,
  • pomidory i papryka – aksamitka, nasturcja, nagietek, petunia, pelargonia, 
  • dyniowate – nasturcja, pokrzywa, rumianek,
  • cebula – nagietek, rumianek, cząber, mięta,
  • fasolka szparagowa – aksamitka, nagietek, szałwia, cząber, kminek, nagietek,
  • groch, rzodkiewka i rzodkiew – nasturcja.

Wilczomlecz trzyma z daleka krety i nornice, podobnie jak korona cesarska, która dodatkowo chroni przed mszycami.

W odwrotną stronę działa np. sadzenie lilii i tulipanów obok czosnku. Antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości tego ostatniego chronią rośliny ozdobne przed chorobami i wzmacniają ich wzrost.

Niektóre połączenia mogą zaszkodzić – mieczyków nie sadzi się koło fasoli, a roślin jaskrowatych obok kukurydzy. Z kolei aksamitki nie są dobrym towarzystwem dla ziół!

Jak sadzić kwiaty z warzywami?

Nie ma jednej reguły na to, jak zaaranżować rabaty warzywno-kwiatowe. Popularne są takie układy:

  • rośliny ozdobne na obrzeżach grządek lub pomiędzy warzywami,
  • układ rzędowy rabat – np. pietruszka, nagietki, pomidory, aksamitki,
  • układ kwadratów – kwadrat warzyw korzeniowych, obok kwadrat warzyw kapustnych i kwadrat roślin psiankowatych. Na stykach kwadratów rosną gatunki ochronne.

Do grządek z warzywami i roślinami ozdobnymi potrzebujesz łatwego dostępu. Zanim zabierzesz się za urządzanie rabat, weź kartkę, ołówek i rozrysuj plan grządek i ścieżek.

Pożyteczne zwierzęta – przyciągnij je do swojego warzywnika!

Zapylacze (pszczoły, trzmiele i motyle) wspomagają uprawy ogórków, dyni, cukinii, fasoli i pomidorów. Rośliny, które jednocześnie odstraszają szkodniki i przyciągają owady zapylające, to: aksamitka, nagietek, nasturcja, lawenda, szałwia, mięta i bazylia.

Istotną rolę odgrywają również ptaki, które żywią się pędrakami, gąsienicami i nasionami takich roślin, jak onętek, szarłat, miłek, cynia, czarnuszka, krokosz, jeżówka.

Rabata warzywno-kwiatowa – moc natury

Zamiast walczyć ze szkodnikami i chorobami, pozwól, żeby przyroda sama się nimi zajęła. Sadź rośliny o korzystnym działaniu, nie bój się poświęcić nasturcji i odkryj, jaką moc ochronną oferują Ci zioła. Stwórz przyjazny mikroklimat dla ptaków i zapylaczy. Wykorzystaj przewagę, jaką daje Ci allelopatia i już dziś zaplanuj, gdzie posadzisz rośliny ratunkowe w swoim ogrodzie.

Materiał partnera