Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 16:07
Przeczytaj!

Nasiona truskawki – najważniejsze informacje

  • 18.04.2024 11:20
  • Autor: Grupa tipmedia
Nasiona truskawki – najważniejsze informacje

Truskawki są jednymi z najsmaczniejszych i najzdrowszych owoców sezonowych. Niestety nie zawsze możemy skorzystać z ich walorów smakowych i odżywczych. Ogromna część truskawek dostępnych na polskim rynku jest pryskana toksycznymi środkami ochrony roślin. Szkody związane z jedzeniem takich owoców są często wyższe niż zalety w postaci dostarczania sobie witamin. Jeżeli chcemy cieszyć się w pełni zdrowymi truskawkami – wyhodujmy je sami. Wystarczy, że kupimy wysokiej jakości, ekologiczne nasiona truskawki.

 

Truskawki – owoce zdrowe i dietetyczne

 

Truskawki są to rośliny należące do rodziny różowatych. Są one popularnymi roślinami uprawnymi w krajach klimatu umiarkowanego i chłodniejszych. Owoce truskawek znajdują szerokie zastosowanie w kuchni i branży cukierniczej. Soczyste i słodkie owoce są pełne substancji odżywczych. W ich składzie znajdziemy duże ilości witamin z grupy B, witaminę C, witaminy A i E. Truskawki są prawdziwą skarbnicą związków mineralnych: magnezu, manganu, cynku, fosforu, potasu, żelaza i wapnia. Dodatkowo są znakomitym źródłem pektyn, antocyjanów, kwasów fenolowych, bromeliny i innych związków, które korzystnie wpływają na ludzki organizm.

Truskawki dzięki zawartości magnezu i witamin z grupy B poprawiają pracę układu nerwowego. Dzięki właściwościom moczopędnym działają ochronnie na nasze nerki i pęcherz moczowy. Regularne spożywanie truskawek reguluje trawienie (a nawet pomaga schudnąć), redukuje nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego. Owoce te pozytywnie wpływają na nasze oczy, skórę, obniżają ciśnienie tętnicze, przyspieszają usuwanie z organizmu toksyn.

 

Nasiona truskawki – co warto wiedzieć o ich uprawie

 

W sezonie w polskich sklepach i na bazarach pojawiają się truskawki. Niestety choć często wyglądają bardzo apetyczne, rzadko kiedy są zdrowe. Dzieje się tak dlatego, że rolnicy posiadający plantacje truskawek otrzymują zapłatę za ilość a nie jakość owoców. Nic więc dziwnego, że są w stanie zrobić wszystko, żeby zapewnić sobie jak najbardziej obfite plony. W tym celu stosują ogromne ilość środków ochrony roślin. Jeżeli uwielbiamy truskawki, jednak po ich zjedzeniu czujemy się źle – jedynym wyjściem wydaje się samodzielna uprawa.

Obecnie bez problemu zaopatrzymy się w najwyższej jakości nasiona truskawki. Jeżeli uprawiamy truskawki na własne potrzeby, warto jest wybrać odmiany, które owocują przez cały sezon. Nasiona truskawki można wysiewać do skrzynek w okresie od lutego do kwietnia. Skrzynki dobrze jest przykrywać folią do momentu pojawienia się pierwszych kiełków. Gdy rośliny mają już dwa lub trzy listki można posadzić je do gruntu.

Ważne jest, żeby zapewnić truskawkom stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru (w przeciwnym razie sadzonki mogą się łamać). Na najwyższej jakości owoce mamy szanse sadząc truskawki w ziemi żyznej, przepuszczalnej, próchniczej i bogatej w składniki pokarmowe. Truskawki najlepiej czują się w glebie lekko kwaśnej, której pH waha się od 5,5 do 6,5. Nasiona truskawki dobrze jest sadzić na stanowiskach, na których w poprzednich sezonach rosły rośliny motylkowe. Sadząc truskawki musimy pamiętać o nawet 50-centymetrowych odstępach między poszczególnymi roślinami. Jest to istotne, gdyż truskawki sadzone zbyt gęsto mają skłonności do wykształcania mniejszych owoców.

Nasiona truskawki – jak je wybrać i przechowywać

 

Jeżeli chcemy cieszyć się najwyższej jakości truskawkami, powinniśmy zainwestować w ekologiczne nasiona pochodzące od renomowanych producentów. Tylko, gdy kupujemy nasiona od sprawdzonych producentów możemy oczekiwać, że zostały one pozyskane z upraw, gdzie nie stosowano środków ochrony roślin (które nie pozostają bez wpływu na ludzkie zdrowie).

Nasion truskawki nie należy długo przechowywać. Najlepiej jest kupić taką ich ilość jaką zużyjemy od razu. Długie przechowywanie sprawia, że nasiona tracą (przynajmniej częściowo swoją zdolność do kiełkowania). Jeżeli jesteśmy zmuszeni przechowywać nasiona truskawki – koniecznie umieśćmy je w chłodnym i suchym pomieszczeniu (i postarajmy się wykorzystać je tak szybko jak to możliwe).

Artykuł sponsorowany