Wynalazek
Pamiętajmy o tym, że wynalazek nie jest tym samym co patent. Najłatwiej mówiąc, wynalazek jest nowatorskim urządzeniem pomysłem, procesem lub kompozycją - dotyczyć może ulepszenia istniejącej maszyny, procesu lub produktu, tak aby obniżyć koszty lub zwiększyć ich efektywność. Unikalny wynalazek można opatentować, dzięki czemu wynalazca uzyskuje prawa własności intelektualnej na dany czas i może licencjonować wynalazek w celu finansowym. Okazuje się, że zazwyczaj proces tworzenia wynalazku rozpoczyna się od pomysłu, który następnie rozwijamy, testujemy i tworzymy nowe rozwiązanie w pełnej formie. Warto zauważyć, że nie zawsze przejście od pomysłu do działającego urządzenia jest proste i szybkie, zwłaszcza że wynalazki niejednokrotnie stają się użyteczne dopiero po wielu latach.
Zgłoszenie znaku towarowego
Ogromnie ważne dla wielu osób jest zgłoszenie znaku towarowego. Podanie o uzyskanie prawa ochronnego na nasz znak towarowy możemy przesłać do Urzędu Patentowego RP kilkoma drogami. Do wyboru mamy dostarczenie osobiste, faks, pocztę lub system ePUAP. Następnie zgłoszenie otrzymuje unikalny numer, a data wpłynięcia dokumentacji jest jednoznaczna z rozpoczęciem procedury rejestracji! Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie przez eksperta tego, czy nie zachodzą żadne przeszkody w rejestracji oznaczenia. Poza tym sporządza się zawiadomienie i przeszkodach względnych, które mają jedynie charakter informacyjny. Jeżeli Urząd Patentowy nie wskaże żadnych problemów w rejestracji, zgłoszenie znaku patentowego jest publikowane w Biuletynie Urzędu Patentowego.
Patent europejski
Czym jest patent europejski? Jeśli zamierzamy chronić swoje patenty na rynkach europejskich, możemy ubiegać się o patent europejski w procedurze uproszczonej (na podstawie Konwencji o Patencie Europejskim). Warto zauważyć, że zgłoszenie dokonać trzeba bezpośrednio w Urzędzie Patentowym RP lub w Europejskim Urzędzie Patentowym. Należy je sporządzić w języku angielskim, niemieckim lub francuskim, nie zapominając o wniosku o udzielenie ochrony patentowej, opisie wynalazku, zastrzeżeniach, skrótach i rysunkach. Gdy zgłoszenie składamy w innym języku, konieczne jest dostarczenie tłumaczenia na wcześniej wskazane języki! W tej sytuacji pierwszym etapem jest badanie formalne, obejmują sprawdzenie, czy wszystkie dokumenty zostały dostarczone. Następnie dokument jest opatrywany numerem i datą, a potem podejmuje się kolejne czynności prowadzące do uzyskania pożądanych efektów. Cały proces stanie się łatwiejszy wtedy, gdy skorzystamy z pomocy doświadczonej kancelarii patentowej.