Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze studiowaniem, możemy mieć wrażenie, że egzaminy są dla nas za trudne i nie będziemy w stanie im podołać. Specjaliści z notatek.pl przekonują, że mamy szansę zdać egzamin z dowolnego przedmiotu, jeżeli tylko dobrze się do niego przygotujemy - podpowiada serwis Notatek.pl
Konieczna zmiana nastawienia
Niezależnie od naszych możliwości intelektualnych, jeżeli uwierzymy, że jesteśmy zbyt mało inteligentni, żeby się czegoś nauczyć – możemy mieć pewność, że tak się stanie. To działa jak samospełniająca się przepowiednia. Dopóki mamy przekonanie, że będziemy mieć problemy na studiach, nie warto rozpoczynać studiowania, gdyż będzie ono dla nas po prostu stratą czasu (a czasem także stratą pieniędzy i nerwów).
Zastanówmy się czy dany przedmiot nas interesuje
Kolejną kwestią, którą powinniśmy rozważyć jest zainteresowanie konkretnym przedmiotem. Będziemy mieli problem z nauczeniem się czegoś co nie wzbudza w nas ciekawości. Taka sytuacja nie należy do rzadkości. Młodzi ludzie często podejmują studia, gdyż (świadomie lub podświadomie) chcą spełnić oczekiwania swoich rodziców. Jest to duży błąd, gdyż nie żyją oni swoim życiem, nie odkrywają własnych potrzeb i zainteresowań. Jeżeli nasi rodzice marzą o tym, żebyśmy studiowali prawo lub architekturę – to tak naprawdę oni sami powinni podjąć te studia.
Rozwiążmy swoje problemy
Często kłopoty ze studiowaniem wynikają z faktu, że mamy nierozwiązane problemy, z powodu których nie radzimy sobie w innych dziedzinach życia. Mogą to być zarówno problemy zdrowotne, jak i zła kondycja psychiczna (spowodowana na przykład konfliktami w rodzinie). Jeśli jesteśmy zbyt przytłoczeni swoimi problemami – przed rozpoczęciem tak dużego przedsięwzięcia jakim są studia, powinniśmy postarać się je rozwiązać.
Podzielmy materiał na mniejsze partie
Jeżeli jesteśmy pewni, że chcemy się czegoś nauczyć, jednak ogrom wiedzy, którą trzeba opanować wydaje się nam przytłaczający, spróbujmy podzielić materiał na mniejsze partie. Im więcej mamy nauki, tym wcześniej trzeba ją zacząć. Jeśli będziemy się uczyć małych partii materiału codziennie od początku semestru, prawdopodobnie będziemy w stanie opanować nawet bardzo trudny przedmiot.
W wielu wypadkach wystarczy przeznaczyć na naukę zaledwie pół godziny dziennie (warunkiem jest rozpoczęcie przyswajania materiału jak najwcześniej). Idealnie byłby, gdybyśmy wygospodarowali czas na naukę o takiej porze dnia, kiedy jesteśmy najbardziej produktywni (dla jednych będzie to poranek, dla innych wieczór).
Nie bójmy się prosić o pomoc
Jeżeli mamy problem ze zrozumieniem jakiegoś zagadnienia – szukajmy pomocy. Jest to całkowicie normalne, że coś jest dla nas niejasne. Proszenie o pomoc nie jest wyrazem słabości. Gdy nie rozumiemy czegoś podczas wykładu, nie obawiajmy się przerwać wykładowcy. Innym rozwiązaniem jest wybranie się do prowadzącego na dyżur (wielu pracowników naukowych ma dyżury nawet dwa razy w tygodniu).
W sytuacji gdy coś jest dla nas niejasne podczas nauki w domu, a nasze notatki wydają się nam niekompletne – możemy skorzystać z serwisu notatek.pl. Jest to miejsce, w którym znajdują się notatki ze wszystkich przedmiotów wykładanych na polskich uczelniach. Znajdziemy tam nie tylko notatki z wykładów, ale także notatki z lektur czy przykładowe pytania egzaminacyjne (odpowiadanie na przykładowe pytania egzaminacyjne może być znakomitą formą nauki).
Świetnym pomysłem jest także skorzystanie z serwisów takich jak YouTube, gdzie można znaleźć ciekawe wykłady z rozmaitych dziedzin.