Podział magazynów ze względu na funkcję
Funkcja magazynu odnosi się do przeznaczenia tej powierzchni w łańcuchu dostaw. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona towarów, zarówno przed kradzieżą, jak i wpływem czynników zewnętrznych. Do magazynów wprowadza się jednak także różne inne procesy konieczne do realizacji zamówień, co pozwala istotnie przyspieszyć realizację tego zadania i ułatwić kontrolę nad przebiegiem pracy. Jakie zatem typy przestrzeni magazynowych można jeszcze wyszczególnić?
Magazyn produkcyjny
W tym przypadku magazyn to nie tylko przestrzeń składowania, lecz także miejsce, w którym zachodzą drobne lub zakrojone na większą skalę procesy produkcyjne. W takich obiektach przechowuje się zarówno towary, jak i środki potrzebne do ich wykonania — narzędzia czy półprodukty. Dobre zaprojektowany magazyn zaopatrzeniowy pomaga unikać przestojów w produkcji i znacząco ją przyspiesza.
Magazyn tranzytowy
Magazyn tranzytowy to istotne ogniwo w łańcuchu dostaw tych przedsiębiorstw, które mierzą się z dużą rotacją rozmaitych towarów. W tych przestrzeniach ładunki składowane są tymczasowo, oczekując na ruszenie w dalszą drogę, np. do punktu sprzedaży lub do magazynu wysyłkowego. Zadaniem magazynów tranzytowych jest przyspieszenie łańcucha dostaw oraz ułatwienie zarządzania towarami.
Magazyn kompletacyjny
Magazyny kompletacyjne to obiekty, z których korzystają zwłaszcza nowoczesne przedsiębiorstwa e-commerce. Przestrzenie te zaprojektowane są tak, by maksymalnie przyspieszać i ułatwiać przygotowywanie zamówień. W nowoczesnych magazynach kompletacyjnych stosuje się infrastrukturę upraszczającą wykonywaną tam pracę, m.in. automatyczne systemy składowania czy specjalnie zaprojektowane strefy przygotowywania zamówień.
Magazyn dystrybucyjny
Magazyn dystrybucyjny ma za zadanie maksymalnie przyspieszać dostawę do klienta końcowego. Aby było to możliwe, obiekt ten musi być ulokowany jak najbliżej miejsc doręczenia zamówień. To rozwiązanie często wykorzystywane jest przez firmy, dla których czas dostawy jest bardzo istotną składową przewagi konkurencyjnej.
Gdzie szukać nowoczesnych magazynów dla swojej działalności?
Aby uniknąć nieoptymalnych rozwiązań i znaleźć magazyn, który dobrze wpisze się w potrzeby biznesu, warto powierzyć zaprojektowanie takiej przestrzeni doświadczonemu wykonawcy. Nie musi to być projekt budowany na zamówienie — w ofertach deweloperów można znaleźć m.in. powierzchnie na wynajem, ulokowane w nowoczesnych parkach logistycznych.
Takie przestrzenie dostarcza na rynek na przykład Panattoni — polski i europejski lider powierzchni magazynowo-przemysłowych. Atrakcyjne, nowoczesne magazyny dostępne w Łodzi i okolicach znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=lodz.